Sıralama seçin
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Grigory Petrov


1866 Rusya doğumlu olan Grigory Petrov, 20. Yüzyılda Rusya’nın tanınmış papazlarından biri ve halk yazarlarındandır. Kilise ile uyum sağlamayan görüşlerinden dolayı kiliseden kovulmuş, daha sonra da kendini tamamen yazmaya vermiştir. Gazeteci ve hatip olarak sevenleri etkilemeyi devam ettirmiştir.

Grigory Petrov, Bolşevik devrimi sırasında ülkeden kaçarak Yugoslavya krallığına yerleşmiştir. Burada pek çok eserini kaleme alan yazar, konferanslar vermiştir. Eserleri ise Sovyet döneminde Rusya’da yasaklanmıştır.

Bulgaristan ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinde fazlası ile etkili olan Grigory Petrov, dönemin aydınlarını etkilemeyi başarmıştır. En çok bilinen eseri “beyaz Zambaklar Ülkesinde” Atatürk’ün emri ile Türkçeye çevrilmiş ve derslerde okutulmaya başlamıştır. Yazarın kitapları Bulgar Türkler aracılığı ile ülkeye ulaşmıştır.

1925 yılında sağlık durumu kötüleşmeye başlayan Grigory Petrov, mide kanseri nedeni ile devlet imkanları sayesinde Paris’e tedavi için gönderilmiştir. Paris’te iyileşemeyen yazar 18 Haziran 1925 yılında hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.