Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Güler Sabancı

Güler Sabancı 1955 yılında Adana’da dünyaya geldi. Aynı zamanda Türkiye’nin ikinci büyük şirketler grubu olan Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanıdır. Güler Sabacı ortaöğretimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi İşletme alanında 1978 yılında tamamladı. Profesyonel yöneticilik yaşamına ailesinin lastik fabrikası olan Lassa Kocaeli’nde başladı. Daha sonrasında KordSA’nın genel müdürlüğünde 14 yıl görev aldıktan sonra Holding Yönetimine Murahhas Üye sıfatı ile katıldı. Amcası Sakıp Sabancı’nın 2004 yılında ölümünden sonra amcaları Şevket Sabancı ve Erol Sabancı’nın 3. Kuşağa devretme kararıyla 17 Mart 2004 yılında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

Kurulduğu günden buyana üst seviyede görevler aldığı Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığını yapmıştır. Sabancı, 2004’de Financial Times tarafından ‘’ Avrupa’nın en güçlü 30 Kadını’’ arasında yerini aldı. Güler Sabancı, 2009’da Financial Times tarafından ilk defa hazırlanan Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde 5. Sırada yerini aldı.

2009 yılında Forbes tarafından düzenlenen Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde 8. Olarak yerini aldı. 2010’da Forbes tarafından yeniden hazırlanan Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde 7. Sırada yerini aldı. Eylül 2009 yılında İspanya kralı I. Juan Carlos, Sabancı’ya İspanya’nın en önemli liyakat nişanı olan Encomienda de Numero nişanı verilmesine karar verdi.

Güler Sabancı 2013 yılında Fortune tarafından (Dünyanın Zirvedeki 50 İş Kadını listesinde) Amerikan harici liste arasında 2. Seçildi. Güler Sabancı bunlara benzer birçok ödüle sahiptir. Aynı zamanda sanayi-üniversite iş birliğinde küresel lider olan Hong Kong Polytechnic Universitesi tarafından Fahri Doktora unvanına layık görülmüştür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.