Sıralama seçin
Toplam 10 ürün görüntüleniyor.

Gülten Akın


Gülten Akın, 1933 yılında Yozgat’ta dünyaya gelmiştir. 1955 yılında Ankara Hukuk Fakültesinden mezun olmuş, Kaymakam olan eşinin görevi sırasında Anadolu’nun çeşitli illerinde yardımcı öğretmenlik ile avukatlık yapmıştır.

Ankara’ya döndükten bir süre sonra Türk Dil Kurumunda çalışmış, sonrasında İnsan Hakları Derneği gibi demokratik örgütlerde kuruculuk ve yöneticilik yapmıştır.

Son Haber gazetesinde ilk şiirin yayımlayan Gülten Akın, daha sonra dönemin önemli dergilerinde yayımlandı. İlk başlarda şiirlerinde doğa, aşk ve özlem gibi konuları işlerken daha sonra toplumsal sorunlar ağırlıklı olmaya başlamıştır.

Şiirlerinde folklor öğelerinden yararlanan yazarın şiirleri farklı dillere çevrilmiş ve bestelenmiştir. Yazarın kitaplarından olan Sığda, Türk Dil Kurumu Şiir ödülünü almıştır. Maraş ve Ökkeş’in Destanı ile TRT Başarı Ödülünü kazanmıştır.

Gülten Akın, şiir dışında tiyatro ile de ilgilenmiş, yedi adet kısa tiyatro oyunu bulunmaktadır. Birçok ödüle de layık görülmüştür. Şiirleri ile kitaplarıyla yaşamında birçok ödülün sahibi olan yazar 4 Kasım 2015 yılında hayatını kaybetti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.