Sıralama seçin
Toplam 58 ürün görüntüleniyor.
1 2

Gustave Flaubert

1831 Fransa, Rouen doğumlu olan Gustave Flaubert, modern romanın temsilcilerinden biridir. Bir cerrahın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Fazlası ile mutlu bir çocukluk dönemi geçiren yazarımız okul döneminde kendindeki yeteneğin farkına varılmasına rağmen dışarı karşı utangaç ve içe kapanık bir çocukluk ve gençlik döneminden geçmiştir. 9 yaşında tiyatro oyunları yazmaya başlayan Gustave Flaubert, 8 yıl boyunca Rouen Jimnazyumu’na gitmiştir.

Çocukluk döneminde tembel ve alaycı biri olarak anılan Gustave Flaubert, sonrasında kendini büyük bir çalışmaya vermiş, hayatı boyunca yaşadığı aşağılık kompleksine karşı mükemmel bir öğrenci olarak anılmıştır. Tarih ve edebiyat derslerine büyük ilgi duyan yazarımız ilk denemelerini okul dergisinde yapmıştır. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra hukuk alanını seçmiştir. O dönemde ilk sara krizini geçiren yazar dinlenmek için okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Paris’ten ayrılıp Croisset’ye yerleşen yazarımız kendisini yalnızca yazmaya adamıştır.

Gustave Flaubert, ruh yapısından dolayı meslek ve veliliğe sürekli yüz çevirmiştir. Onların yerine sanata sığınarak daha çok bağlanmıştır. Croiset’de bulunan evinde zamanının tamamını geçiren yazarımız art arda babası ve kız kardeşini kaybetmiştir. Sonrasında kendini daha fazla çalışmaya adayan Gustave Flaubert, o dönemde çok fazla ülke gezmiştir.

Kitabın yayımlanmasının ardından Gustave Flaubert, Madam Bovary ile ilgili olarak gelenek ve ahlak kurallarına aykırı ulunan bu kitabı için adalet önüne çıkartılmış, davanın ardından kitap hak ettiği değeri görerek yazarın ölümünden sonra Fransız Edebiyatındaki yeri anlaşılmıştır. Türk edebiyatındaki yazarların çoğu Gustave Flaubert’in tarzından etkilenmişlerdir. Sanatın çıkar meselesine dayanmaması gerektiğini düşünen Gustave Flaubert, 1880’de geçirmiş olduğu felç nedeni ile hayatını kaybetti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.