Sıralama seçin
Toplam 27 ürün görüntüleniyor.

Guy de Maupassant

5 Ağustos 1850 Fransa doğumlu olan Guy de Maupassant, Miromesnil şatosunda iken Normandiya bölgesinde yaşayan köylülerin hayatını yakından tanıma fırsatı yakalamıştır. Yazarımız ilk eğitimine kilise de başlamış ve 13 yaşında ilahiyat okuluna gönderilmiştir. Orada okulun kurallarına karşı geldiği için Rouen lisesine geçiş yapmıştır.

Paris’te hukuk eğitimi almaya başlayan Guy de Maupassant, Fransa-Almanya savaşı esnasında okulunu yarıda bırakarak gönüllü bir şekilde orduya katılmıştır. Yazar askerlik döneminde tanık olduğu olayları sonrasında eserlerinde kaleme alacaktır. Terhis olmasının ardından öğrenimine devam eden Guy de Maupassant, babasının desteği ile Donanma Bakanlığında iş başı yapmıştır.

Denizci olmak yerine yazar olmak isteyen Guy de Maupassant’ın bakanlıkta çalışması kendisini bürokratik dünyadan isimler ile tanışmasına vesile olmuş ve onları yaşamlarını inceleme olanağı sunmuştur. Ayrıca iyi bir gözlemci olmuştur. 1871’den sonra yazarlık yaşamına başlayan Guy de Maupassant, annesinin çocukluk arkadaşı olan Gustave Flaubert’in etkisinde kalmıştır. Flaubert kendisini iyi bir yazar olarak yetiştirmek için çok uğraşmıştır.

Guy de Maupassant’ı Gustave Flaubert’in ani ölümü derinden etkilemiş ancak ölmeden önce Emile Zola’nın da aralarında olduğu büyük yazarlar ile tanışmıştır. İlerleyen zamanlarda sağlık durumu iyice bozulan yazarımız ilaçlar almaya başlamıştır. Almış olduğu ilaçlar iri bedenine zarar vermeye başlamış ve intihar etmiştir. Sonrasında ise hastaneye kaldırılan yazar Guy de Maupassant, yaşama daha fazla tutunamayarak 6 Temmuz 1893 yılında Fransa Paris’te vefat etmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.