Sıralama seçin
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.

Von Kleist

Alman Şair Heinrich Von Kleist, 18 Ekim 1777 yılında Frankfurt Almanya’da Dünya’ya gelmiştir. Öykü ve Novella yazarı H. Von Kleist idealizme yönelmiş, Kant’tan ve Rousseau’dan etkilenmiştir. XIX. yüzyılın ilk büyük tiyatro yazarı olarak tanınan Heinrich Von Kleist, anlama yetisi, gerçeğin araştırılması ve dış dünyanın saydam olmayışı konularındaki endişelerini tiyatroda gözler önüne sergilemiştir.

Heinrich Von Kleist 1803 yılında İsviçre’ye yaptığı bir seyahat esnasında Schroffenstein Ailesi isimli dramını kaleme almıştır. Napoleon istilası esnasında, 1806 yılında Fransız yetkililerce casus olduğu gerekçesi ile tutuklandı. Serbest kaldığında romantik çevrelere girip çıkmaya başladı. H. Von Kleist Kırık Testi isimli eserini bu dönemde tamamladı, öykülerini de yine bu dönemde kaleme aldı.

Plautus ve Moliere’e öykündüğü Amphitryon isimli komedisini 1807 yılında, Penthesilea ve Heilbronn’lu Kötchen isimli trajedilerini ise 1808 yılında yazmıştır. Ülkesinin içinde bulunduğu sıkıntılı durumlar, H. Von Kleist’i ilk yurtseverlik dramı olan Herman Muharebesi’ni yazmaya itmiştir. Bunu aynı türde başka bir eser olan Prens von Hamburg takip etti. Heinrich von Kleist gerçekçi bir sanatın habercisi, çağının çok ilerisinde eserleri kaleme alan yazardır. Yazar H. Von Kleist parasız pulsuz, hasta ve yılgınlık içinde 21 Kasım 1811 yılında Berlin yakınlarındaki Wannsee’de intihar ederek yaşamına son vermiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.