Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Haifa Zangana

Roman yazarı Haifa Zangara 1950 yılında Bağdat, Irak’ta Dünya’ya gelmiştir. Yazar Bağdat'ın kuzeydeki Kerkük şehrindeki Kürt bir baba ve Kerbela'dan Arap bir annenin çocuğudur. Ailesi ile beraber yaşadıkları ev sürekli kuzey şehirlerinden akrabalarla doluydu. 1958’de Irak Devrimi, ülkenin bağımsızlığını ele geçirmesi ile sonuçlandığında Haifa Zangara 7 yaşındaydı.

Haifa Zangara, 1960 yılında Cezayirli siyasi mahkum Jamila Buhrayd'ı serbest bırakmak için organize edilen protesto mitinginin bir parçası olmuştur. 1970 yılında, Irak Komünist Partisi içinde genç bir aktivist olan Hayfa Zangara, Baas rejimi tarafından Ebu Garip'te hapse girmiştir. Üniversitelerinde broşür dağıtımı yapmaktan ve siyasi toplantılara girmekten hapse giren bir kadın direnişçiydi. Yakalandı, işkence yapıldı ve itirafları imzalamaya zorlanmıştır. Fakat Haifa Zangana akrabası Sabah Mirza, Saddam'ın Koruma şefinin müdahalesi sebebi ile idamdan kurtulmayı başarmıştır. Özgürlüğüne kavuştuğunda çalışmalarını sürdürmek için Irak'ta kaldı.

Zangara 1974’de Bağdat Üniversitesi ve Eczacılık Fakültesi'ni tamamlayarak mezun olmuştur. Okul bittikten sonra Kızılay'ın Şam yakınlarındaki Dummar'da yeni ortaya çıkan ilaç birimini yönetmek üzere ataması yapıldı. Bu, fon eksikliği sebebi ile zorlu bir görevdi. Çalışma, Suriye ve Lübnan arasında devamlı hareket gerektiriyordu. Siyasi sebeplerden dolayı Irak'tan ayrıldı. İlk olarak Suriye'ye taşındı ve burada Filistin Kızılayı için çalışmaya başladı. Yazar 1976 yılında İngiltere'ye taşınmıştır.

Haifa Zangana Ressam ve yazar kimliği ile, farklı Avrupa ve Amerika yayınlarına ve karma sergilere, Londra ve İzlanda'da gösterilere katılmıştır. Zangana, sanat eserlerini ve yazılarını bilgilendirmek için devamlı olarak sürgünde yaşama deneyiminden faydalanmıştır. Filistinli mahkumlarda olduğu gibi, başka kadınların yaşamlarını keşfetmek için dili kullanmalarına yardım etmede büyük rol oynamıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.