Sıralama seçin
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Hakkı Süha Gezgin

Türk gazeteci ve aynı zamanda edebiyat dünyası yazarı olan Hakkı Süha Gezgin, 1895 yılında Manastır’da dünyaya gelmiştir. Subay bir babanın çocuğu olan Gezgin, ilkokul öğrenimini Manastır ve Selanik’te tamamlamıştır. Balkan Savaşı nedeni ile İstanbul’a taşınmak zorunda kalan Gezgin, eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra 1913 yılında öğretmenlik yapmaya başlamıştır.

1915 yılında Çanakkale Cephesine giden yazar ve şair heyetinin içerisinde yer alan Gezgin, İstanbul Erkek Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak çalışmıştır. Öğretmenlik mesleğini icra ederken bir yandan da Vakit Gazetesi’nde yazmış olduğu yazılarını yayınlayan Gezgin, yazmış olduğu köşe yazıları ile üne kavuşmuştur.

Vakit Gazetesinin baş yazarı olan Gezgin’in yazmış olduğu Ömer Seyfettin ile başlayan ve  Müfit Ratip ile biten toplamda 93 portrenin yer aldığı eserleri ölümünden sonra kitaplaştırılmış ve yayınlanmıştır.

Ayrıca Rusça ve Fransızcadan çeviriler yapan Gezgin, Dostoyevski’nin önemli pek çok eserini Türkçeye çevirmiştir. Yazar Gezgin, 7 Kasım 1963 yılında hayata gözlerini kapatmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.