Sıralama seçin
Toplam 119 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen 2 Nisan 1805 yılında Danimarka Odense'de dünyaya geldi. Danimarka'nın en tanınmış yazarı olan Andersen aynı zamanda dünyanın en büyük masalcıların dan biridir. Babası ayakkabı tamircisiydi. Yazar kendi başına bir kukla tiyatrosu açmıştır. Kuklalarının elbiselerini de kendisi dikmiştir. Hans Christian Andersen kuklalarına Shakespeare ve Hölberg oyunlarından parçalar oynatırdı. Opera sanatçısı olmak ümidi ile Kopenhag'a gitmiştir.

Müzisyen Weyse ve şari Guldberg ile tanışan Andersen Kraliyet tiyatrosunda dans etmeye başlamıştır. Kral Frederik VI Andersan ile ilgilenerek onu bir okulda okuttu. Yazarın 1830 yılında bir çok dile çevrilen Ölen Çocuk isimli şiirinin de bulunduğu şiir kitabını yayımladı. 

Yazarın eserleri arasında en çok Andersan Masalları isimli kitabıdır. Kibritçi Kız, Güzel Prenses ve Bezelye gibi masalları da içeren eseri Çocuk Masalları ismi ile 1835 yılında yayımlandı. Hans Christian Andersen kendine özgü masal anlatma tarzı ile çocuk edebiyatına yenilik kazandırdı.Yazarın masallarının bir çoğu Türkçe'ye de çevrildi. 4 Ağustos 1875 yılında Kopenhang'da hayata veda etti. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.