Sıralama seçin
Toplam 101 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Honore de Balzac


Avrupa edebiyatının realizm yaratıcısı olarak kabul edilen Honore de Balzac, 20 Mayıs 1799 yılında Fransa’da dünyaya geldi. 100’den fazla roman kaleme alan yazar, eserlerini Dante’nin İlahi Komedya eserinden esinlenerek kaleme almış.

Yaşamı boyunca borç içinde yaşayan ve ölümünün ardından üne kavuşan Honore de Balzac, 4 yaşına kadar yetimhanede büyümüş, 4 yaşından ailesine tekrar verilmişti. Babasının eğitim konusunda titiz olması yazarın iyi bir eğitim almasını sağlamış ve Hukuk okumuştur.

Bir süre hukuk bürolarında staj yapan yazarın asıl ilgi alanı edebiyat ve yazarlık olduğundan bu alanda sanat ve edebiyat ile tanışarak yazarlık yeteneğini keşfetmişti. Fransız İhtilalında Saint Simon Akımından etkilenmiş ve ailesinden uzaklaşarak sefalet içinde yaşamış hayallerinin peşinden gitmiştir.

İlk çalışması Cromwell isimli tiyatro oyunu olmuş. Bu eserinde kendi ailesi ile ilgili sorunlarını yansıtmıştır. Yazar romanlarında çoğunlukla evlilik kurumunu eleştirmiş ve kahramanları genellikle kadınlardan oluşturmuştur.

Kadın okuyucuların dikkatini çekmeyi başaran Honore de Balzac, 30’lu yaşlarında edebi çevrelerde tanınır hale geldiğinden kendini tamamen yazmaya vermiştir. 1833 yılında da tüm kitaplarını bir eserde toplama kararı almış ve eseri yazmak için finansal kaynağını sağlamak anıda borç batağına saplanmıştır.

Honore de Balzac, 1835 yılında bir gazete satın almış ve o dönemde “vadideki Zambak” kitabını yazmıştır. Aynı dönem kalp krizi geçirerek sevdiği kadını kaybetmiştir. Ardından depresyona girmiş ve gazetesini kaybetmiştir. Son olarak 12 ciltlik 3 bölümden oluşan eserini yayımlamıştır.

İdeolojilerini etkisi ve eleştirel düşüncelerinin etkisi ile yaşama sürekli realist bir düşünce ile bakan yazar romanlarında doğal ve gerçekçi bir üslup kullanmıştı. Roman türünde realizm ve doğalcılık anlayışının kurucusu olarak da kabul edilen Honore de Balzac, 18 Ağustos 1850 yılında kalp yetmezliği ve bronşitten dolayı hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.