Sıralama seçin
Toplam 23 ürün görüntüleniyor.

Howard Phillips Lovecraft

20 Ağustos 1890 Rhode Island, Provdence doğumlu olan Howard Phillips Lovecraft, asosyal ve içe kapanık bir şekilde büyümüştür. İlk şiirlerini 6 yaşında yazmaya başlayan yazar büyükbabası tarafından desteklenmiş, Arap mistizmine ve gotik korku öykülerine ilgi duymuş. Kaleme aldığı garip öyküler annesini endişelendirmiştir. Annesinin baskısından dolayı sıklıkla hastalanan yazar 8 yaşına kadar okula gitmemiştir. Howard Phillips Lovecraft, zamanını evde okuyarak astroloji ve kimya üzerine araştırma yaparak geçirdi.

Howard Phillips Lovecraft, büyükbabasının ölümünün ardından intihara kalkışmış, 1908 yılında liseden mezun olmadan hemen önce bir sinir krizi geçirmiş ve diplomasını alamamıştır. 1903-1913 yılları arasında birçok bilim kurgu öyküsü kaleme aldı. O yıllarda insanlarla ilişkisi sadece annesi ile sınırlı kaldı. Fakat bu The Argosy dergisine yazmış olduğu mektup ile değişmiştir. Yazısıyla UAPA adında amatör yayın derneğinin başkanı olan Edward F. Dass’in dikkatini çekmesi üzerine kendisini 1914 yılında derneğe katılmaya davet etti ve 1917 yılında Mezar ve Dagon başta olmak üzere birçok bilim kurgu ve polisiye öyküler yazdı.

Howard Phillips Lovecraft’ın en verimli dönemi, yaşamının son 10 yılında Providence’e döndükten sonra başlamıştır. Yazarın en çok bilinen kısa öyküsü “Charles Dexter Ward Vakası ve Deliliğin Doruklarında”yı kaleme aldı. Yazara 1936 yılında bağırsak kanseri teşhisi konmuş, yetersiz beslenmeden dolayı durumu iyice ağırlaştığından 15 Mart 1937 yılında Providence’de hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.