Sıralama seçin
Toplam 67 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

İlber Ortaylı


1947 Avusturya Bregenz doğumlu olan İlber Ortaylı, Kırım Tatarı bir ailenin oğlu olup 2 yaşında iken ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiştir. Ankara Atatürk Lisesinden mezun olmuş, ardından üniversite eğitimi için Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesini tercih etmiş, sonrasında Tarih bölümünü de okumuştur.

Büyük tarih profesörü Halil İnalcık’ın öğrencisi olan İlber Ortaylı, yüksek lisans çalışmalarını Merhum Halil İnalcık ile birlikte Chicago Üniversitesinde yapmıştır. Yazar aynı zamanda Türk Tarih Kurumu Şeref Üyelerinden biridir.

Viyana’da Dil, Tarih ve Coğrafya eğitimi alan İlber Ortaylı, 1974 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde doktor olarak göreve başlamış, Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu çalışması ile doçentliğe yükselmiştir.

Devletin akademik politikalarına karşı gelerek istifasını veren İlber Ortaylı, istifasının ardından birçok ülkede misafir öğretmen görevlisi olarak çalışmıştır. 1989 yılında tekrar Türkiye’ye dönerek profesör olmuştur.

Yabancı ve yerli birçok dergide Osmanlı ve Rus Tarihi ile ilgili yazılar yayımlamış, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden olan Galatasaray ve Bilkent üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Topkapı müzesinde Müze Başkanı olan yazar 2012 yılında yaş haddinden emekliye ayrılmıştır. 7 dil bilen İlber Ortaylı, akademik yaşamı boyunca birçok kitap yazmış ve çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.