Aysel B.

Merhaba.
"İlim Yolunda: Taşköprülüzade" ürününü sipariş vermek ister misiniz?

İlim Yolunda: Taşköprülüzade

0 - Yorum Ekle
1-4 İş Gününde Kargo
Yazar :
Fatih İbiş
%20
20,00 TL
16,00 TL
Açıklama

Osmanlı’nın ilk ansiklopedisti ve bilim tarihçisi kabul edilen Taşköprülüzâde; alimin eş-Şekaik (Alimler Ansiklopedisi) ve Miftahu’s-Saadet (İlimler Ansiklopedisi) eserlerinden hareketle Doç. Dr. Fatih İbiş tarafından kaleme alındı.

“Ebu’l Hayr” Ahmed Taşkörülüzade hayatı boyunca dar kapısından girdiği ilmin talebesi olmuş, yürüyüşlerinin hakkını veren ilim talebelerine hocalık etmiş ve iz bırakan alimler yetiştirmiştir. Taşköprülüzade’nin iz sürme ve iz bırakma seyrini ilim merakını eş-Şakaik’in girişinde yer alan “Sağı soldan, doğruyu eğriden ayırmaya başladığım günden beri ulema menkıbeleri ve onların haberlerini öğrenmeye çok meraklıydım. ... Nesiller gelip geçtikçe neredeyse onların da isimleri ve resimleri, nesillerin dilinden ve zihninden kazınıp gidecekti.” ifadelerinden okuyabiliyoruz. Nitekim alimlerin hayatını anlattığı aynı eserinde kısaca kendi yaşamına da değinme gerekçesini tevazuuyla izah eder “Efendilerin huzurunda hizmetkarların da anılması gerekir.” Dahil olduğu nesille birlikte geleceği de gözeten Taşköprülüzade’nin, gün gelip kendi hayatının da aynı hüsnü niyetle kayda alınacağını, yeni bir nesle aktarılacağını öngördüğünü; okuyucuların alimin hayatına ana hatlarıyla değinen bu kitabı okurken ayrı bir keyif alacağına inanıyoruz.

Kitabın birinci bölümünde doğumundan alimliğine kadar ailesi, çocukluğu, ilimle ve alimlerle tanışması, müderrisliği, gönüllüsü değilse de kaderinde yazıldığına inandığı kadılık dönemleri anlatılıyor. Üzerinde etkisi, emeği olan alimlerin ve kalbini genişleterek terbiye eden ariflerin konu edildiği ikinci bölümdeyse Taşköprülüzade’nin irfani yönüne tanıklık ediyoruz. Âlimin ilmi yaklaşımları, eserleri, talebeleri hakkındaki bilgiler ve dolayısıyla da alim, ilim, irfan, talebe gibi kavramların içeriğine dair bir keşfe çıktığımız sayfalarsa üç ve dördüncü bölümlerde. Ayrıca kitabın sonunda okuyacağınız “Kendi Kaleminden Taşköprülüzade” bölümüyle alimle bizzat sohbet etmiş kadar olacaksınız. Ek ikideki “Taşkörülüzade’nin Biyografisinde Okuduğu ve Okuttuğu Kitapların Listesi”yse özellikle tarih öğrencilerine iyi bir sürpriz olacak.

Ürün Detayını Göster
Kitap Ayrıntıları
ISBN : 9786052790038
Ebat : 12.5x21

Basım Tarihi : 10/2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Sayfa Sayısı : 128

Cilt Tipi : Ciltsiz

Kağıt Tipi : 2. Hamur

Basım Yeri : Türkiye - İstanbul

Kitapkolik.com Duyuru
100 TL üzeri kargo bedava!
50 TL üzeri kargo 5 TL
Canlı Destek'e Bağlanmak için tıklayınız
Kapıda Ödeme Hizmet Bedeli 7,50 TL ‘dir.
Kargo ücretini ödeyen ürünler için tıklayınız
Fırsat ürünleri için tıklayınız
Tüm Siparişlerde Sürpriz Hediye

HEMEN İNCELE
Kampanya
%20
20,00 TL
16,00 TL
100 TL üzeri kargo bedava!
50 TL üzeri kargo 5 TL
Canlı Destek'e Bağlanmak için tıklayınız
Kapıda Ödeme Hizmet Bedeli 7,50 TL ‘dir.
Kargo ücretini ödeyen ürünler için tıklayınız
Fırsat ürünleri için tıklayınız
Tüm Siparişlerde Sürpriz Hediye

HEMEN İNCELE
Fatih İbiş
Fatih İbiş
Daha fazla bilgi Yazar Profili
  • Yorumlar (0)
  • Ödeme Seçenekleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.