Sıralama seçin
Toplam 409 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 11 12 13

İnanç Kitapları & Mitolojiler

Antik dönemlerden bu yana birçok medeniyeti etkileyen mitolojik kavramların ve dini inançların anlatıldığı milyonlarca kitap seçeneği bulunmaktadır. Siyaset, ekonomi, sanat, kültür ya da felsefe gibi neredeyse her kavramı etkileyen dinlerin ele alındığı ve geçmişlerinin anlatıldığı eserler, dini ve mitolojik kavramların nasıl ortaya çıktığını incelemektedir.

Birbirinden değerli araştırmacıların ve bilim insanlarının kaleme aldığı eserler, içermiş oldukları bilgiler ile kaynak niteliği taşımaktadır. Antik medeniyetlerin inanış şekillerini, nasıl ibadet ettiklerini, nelere taptıklarını ve bunların günlük yaşamlarını nasıl etkilediğini anlatan mitoloji kitapları da geçmişi anlamaya ve bugünkü sistemler ile bir bağ kurmaya yardımcı olmaktadır.

Mitoloji Nedir?

Mitoloji bir din ya da bir halkın geçmişinde yer alan efsanelerin, tanrıların, inanış şekillerinin, yaratılış ve yok oluşa dair tüm sözlü veya yazılı fikirlerin ele alındığı, geçmişlerinin ve köklerinin araştırıldığı bir çalışmalar bütünü olarak değerlendirilir.

Çoğunlukla tanrıları, kahramanları, doğaüstü olayları ve varlıkları inceleyen mitoloji alanı, antik medeniyetlerin ibadet etme ve inanma alışkanlıklarını göstermektedir. Kimi yazarlar tarafından yaşanmış ve unutulmuş olaylar olarak nitelendirilen, kimileri tarafından da hayal ürünü olarak görülen mitolojik kavramlar, Sümer, Mısır, Babil ve Maya gibi antik medeniyetlerin kültürel sistemleri üzerinde etkili olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra, her ne kadar çok bilinmese de Türk mitolojisinin de içinde yer aldığı bu alanda Yunan mitolojisi ve Roma mitolojisi en önemli hikayelerin ve sistemlerin içerisinde bulunduğu mitolojiler olarak görülmektedir.

Din Nedir?

Fransız din sosyoloji uzmanı Emile Durkheim’in “Din, bir cemaatin meydana gelmesini sağlayan ayin ve inançlar sistemidir.” Diye tanımlamış olduğu din kavramı, antik medeniyetlerden günümüze kadar ulaşan bir olgu olarak görülmektedir.

Mitolojik hikayeler ile arasında bağlantılar olan dinler, toplumların inanış ve ibadet etme şekillerini belirleyen kavramlar bütünü olarak ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar ne zaman ortaya çıktığı tam anlamı ile bilinmese de kutsal kitaplar bu konudaki referans olarak gösterilmektedir.

Uzun zamandır dünya üzerinde bulunan bir kavram olan din, bilim, siyaset, felsefe, sanat ve metafizik gibi kavramlarında içerisinde yer almaktadır. Şu anda ise dünyada yaklaşık olarak 4000’in üzerinde din olduğu düşünülmektedir.

Fakat Hıristiyanlık, İslamiyet, Hinduizm, Budizm, Yahudilik ve Japonların inanmış olduğu Şintoizm dünyanın en etkili ve en çok inananı olan dinler olarak gösterilmektedir. Dogmatik kavramlar ve sezgisel vahiye dayalı kavramları içeren dinler, toplumların ve medeniyetlerin yaşayışlarını etkileyiş biçimleri ile dünya üzerinde önemli bir konumda yer almaktadır.

Hangi İnanç ve Mitoloji Kitapları Okunmalıdır?

Dünyanın çok farklı yerlerinde farklı şekillerde inanış biçimleri ile kültürel farklılıklara ev sahipliği yapan inanışlar üzerine yazılan eserler günümüz toplumlarının nasıl şekillendiği konusuna ışık tutmaktadır. Bunların dışında antik medeniyetlerin yaşayış biçimlerini belirleyen ve inançlarını gözler önüne seren mitolojik eserler de yine inanç kitapları ve mitoloji kategorisi içinde yer almaktadır.

Türkiye’nin en önemli tarihçilerinden biri olan Muazzez İlmiye Çığ’ın kaleme aldığı “Kuran, İncil ve Tevrat’ın Sümer’deki Kökeni” ve “İnanna’nın Aşkı Sümer’de İnanç ve Kutsal Evlenme” adlı eserleri din ve mitoloji konularındaki bağlantıları yakalamanıza yardımcı olmaktadır.

Bunun dışında Kathleen Sears’ın kaleme aldığı ve dünyanın en bilinen mitolojilerini konu alan “Eski yunan ve Roma Mitolojisi” isimli eser de antik medeniyetlerin nelere inandığını görmeniz konusunda bir rehber niteliği taşımaktadır. Samuel Noah Kramer’in yazmış olduğu “Sümer Mitolojisi”, Karl Kerenyl’in kaleme aldığı “Yunan Mitolojisi”, Fernand Schwarz’ın kaleme aldığı “Bardo-Thödol Tibet Ölüler Kitabı” ve Edith Hamilton tarafından yazılan mitoloji rehberi niteliği “Mitoloji” isimli eserler de mitoloji konusunda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra Elmalılı Hamdi Yazır’ın meali ile beraber sunulan ve İslamiyet’in kutsal kitabı olan “Kur’an-ı Kerim ve Yüce Meali” yine İslamiyet’i anlatan İmam-ı Gazali’nin “Kalp Risalesi” ve Mevlana Celaleddin Rumi tarafından yazılan “Mesnevi-i Şerif” isimli kitaplar da içinde bulunmuş olduğumuz toplumun özellikleri ile İslamiyet’in temellerini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Birbirinden değerli ve kutsal eserlerin yer aldığı inanç ve mitoloji kitapları arasından dilediğinizi seçerek kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.