Sıralama seçin
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

İpek Çalışlar

1947 yılında İstanbul’da dünyaya gelen İpek Çalışlar, lise öğrenimini Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde tamamlamıştır. Lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamlayan Çalışlar, mezuniyetinin ardından TRT’de gazetecilik yapmaya başlamıştır.

Daha sonra gazeteci Oral Çalışlar ile dünya evine giren İpek Çalışlar, bu evliliğinden erkek çocuğu dünyaya gelmiştir. TRT’den 12 Eylül süreci nedeni ile ayrılmak zorunda kalan Çalışlar, 1980 yılında Nokta dergisinin haber müdürlüğünü yapmıştır. 1990’lı yıllarda Hamburg’da yaşamını sürdüren Çalışlar, buradaki yaşadığı dönemde eşcinsellik, kadın hakları ve İslam gibi konular üzerinde çalışmalar yapmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra Cumhuriyet gazetesinde haber müdürlüğü görevinde çalışmaya başlayan Çalışlar, 2003 yılında eşi ile birlikte İran’a gezi düzenlemiştir. Yapmış oldukları bu seyahatteki gözlemlerini kaleme alan Çalışlar, İran hakkındaki görüşleri konusunda bir eser yayınlamıştır. Türk edebiyatı alanına önemli ve başarılı pek çok eser kazandıran Çalışlar, birçok önemli ödüle layık görülmüştür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.