Sıralama seçin
Toplam 37 ürün görüntüleniyor.
1 2

Ivan Sergeyeviç Turgenyev

9 Kasım 1818 yılında Orel kentinde doğan Ivan Sergeyeviç Turgenyev, ailesinin durumlarından dolayı fikirleri erken yaşta şekillenmiş bir yazardır. Özel okullarda eğitim görmüş, özel öğretmenlerden ders almıştır. Almanca, Fransızca ve İngilizceyi küçük yaşlardan itibaren ana dili gibi konuşmuştur. Moskova be Petersburg üniversitesinde okuyan Ivan Sergeyeviç Turgenyev, Felsefe fakültesini iyi bir derece ile bitirmiştir.

Mezuniyetinin ardından Almanya’ya giden Ivan Sergeyeviç Turgenyev, Berlin üniversitesine girerek 4 yıl Almanya’da kalır. Yunanca ve Latince öğrenen yazarımız daha sonra tekrar yurduna dönerek Petersburg üniversitesi profesörlük sınavını kazanır ve 1842 yılı kendisi için bir dönüm noktası olur. 1852 yılında kaleme aldığı bir yazısı sansürün yasaklamasına rağmen Moskova dergilerinde çıkınca tutuklanarak bir ay hapis yatar.

Ivan Sergeyeviç Turgenyev, 1855 yılından sonra büyük romanlarını yayımlar. 1862 yılından sonra büyük romanlarını yayımlamaya başlamıştır. 1852 yılından sonraki romanlarında eleştirmenlerin saldırılarına maruz kalmıştır. Yazar yaklaşık iki yıl kadar bir hastalığın ardından 3 Eylül 1883 yılında Fransa’da Paris yakındalarında bulunan Bougival kasabasında ölü bulunmuştur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.