Sıralama seçin
Toplam 51 ürün görüntüleniyor.
1 2

Ivan Sergeyeviç Turgenyev

9 Kasım 1818 yılında Orel kentinde doğan Ivan Sergeyeviç Turgenyev, ailesinin durumlarından dolayı fikirleri erken yaşta şekillenmiş bir yazardır. Özel okullarda eğitim görmüş, özel öğretmenlerden ders almıştır. Almanca, Fransızca ve İngilizceyi küçük yaşlardan itibaren ana dili gibi konuşmuştur. Moskova be Petersburg üniversitesinde eğitim gören Ivan Sergeyeviç Turgenyev, Felsefe fakültesini iyi bir derece ile tamamlamıştır.

Mezuniyetinin ardından Almanya’ya giden Ivan Sergeyeviç Turgenyev, Berlin üniversitesine girerek 4 yıl Almanya’da kalır. Yunanca ve Latince öğrenenTurgenyev, daha sonra yeniden yurduna dönüş yaparak Petersburg üniversitesi profesörlük sınavını kazanır. Sonrasında 1842 senesi Ivan Sergeyeviç Turgenyev için bir dönüm noktası olmuştur. 1852 senesinde kaleme aldığı bir yazısı yasaklamasına rağmen Moskova dergilerinde yayımlanınca tutuklanarak kısa bir süre hapis yatmıştır.

Ivan Sergeyeviç Turgenyev, 1855 yılından sonra büyük romanlarını yayımlar. 1862 yılından sonra büyük romanlarını yayımlamaya başlamıştır. 1852 yılından sonraki romanlarında eleştirmenlerin saldırılarına maruz kalmıştır. Yazar yaklaşık iki yıl kadar bir hastalığın ardından 3 Eylül 1883 yılında Fransa’da Paris yakındalarında bulunan Bougival kasabasında ölü bulunmuştur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.