Sıralama seçin
Toplam 38 ürün görüntüleniyor.
1 2

James Joyce

Batı Edebiyatının önemli yazarlarından biri olan James Joyce, 1882 yılında İrlanda, Dublin’de Kanada göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Edebiyat alanına farklı bir üslup getiren yazar Cizvit okullarında ilk eğitimini almaya başlamıştır. Eğitimini maddi sorunlardan dolayı yarıda bırakmak zorunda kalmış, daha sonra üniversite öğrenimini modern diller ve felsefe alanında tamamlamıştır. Üniversite okurken Henrik Ibsene’yi merak etmeye başlamış, bu merakı kendisini Norveç dilini örenmeye teşvik etmiştir.

Aynı zamanda şiire de merak salan James Joyce, üniversiteden mezun olduktan sonra Paris’e gitmiş ve bir yıl yaşadıktan sonra annesinin hastalandığı haberinin üzerine ülkesine geri dönmüştür. Trieste’de yaşayan yazar Roma’da bir bankaya girmiş ancak bir süre sonra buradaki işinden ayrılmıştır. Trieste’ye geri dönmüş ve İngilizce öğretmenliği yapmıştır.

James Joyce, daha sonra ailesi ile beraber Zürih’e yerleşmiştir. Burada yaşamaya başladıktan sonra tüm dünyayı sarsacak olan Ulyesses isimli eserini kaleme almıştır. Bu eseri Amerikan dergilerinde bölüm bölüm yayınlanmıştır. Kitap yayınlandıktan sonra birçok dile çevrilmiş ve birden fazla güçlükle karşılaşılmıştır. Türk edebiyatında yer alması ise 1996 yılında Nevzat Erkman tarafından çevrildikten sonra tanımamıza vesile olmuştur. James Joyce, 13 Ocak 1941 yılında Zürih’te hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.