Sıralama seçin
Toplam 10 ürün görüntüleniyor.

Jean de La Fontaine


Jean de La Fontaine, 8 Temmuz 1621 yılında Fransa’da doğdu. Champagne bölgesinde yaşayan burjuva bir ailenin çocuğudur. Babasının işini devralan Jean de La Fontaine, 1671 yılına kadar roman ve su işlerinde müdürlük yaptı.

Yazarlık zamanında en verimli dönemleri Paris’te yaşayan Jean de La Fontaine, evini bilim adamı, yazar ve filozoflara açan Madame de La Sabliere’nin korumasında 20 yıl kaldı. Ülkenin kralı dine bağlı olmadığından Academie Francaise seçilmesine karşı çıkmış ancak 1683 yılında akademiye seçilmiştir. Jean de La Fontaine yazmış olduğu fabl eserleri ile ünlendir.

Jean de La Fontaine Fablları

Jean de La Fontaine’nin 12 kitaplık Seçme Manzum Fablları kuşkusuz yazarlığının doruğunu oluşturmuştur. 7 kitaptan oluşan ilk derleme 1668 yılında 5 kitaptan oluşan ikici derleme ise daha sonra yayımlanmıştır. Jean de La Fontaine fabllarında çoğunlukla Aisopos geleneğinde ikinci derleme ise Doğu edebiyatından yararlanılmıştır.

Yazarın fabllarının en büyük özelliği hem her çağa ait, hem de hiçbir çağa ait olmayan zamanın çok ötesinde masal kahramanlarının özelliklerini taşımaktadır. La Fontaine Fables eleştirmeni şaşırtan yönlerinden biri ise oldukça derin konuları hafif bir anlatım ile dile getiriyor olmasıdır.

Jean de La Fontaine, kralın gözüne hiçbir zaman girememiş olsa da kralın yakın çevresindeki herkes ile yakın dostluklar kurmayı başarmıştır. 17. Yüzyıl yazarlarından etkilenen yazar onların üslubunu ustalık ile taklit etmeyi başarmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.