Sıralama seçin
Toplam 80 ürün görüntüleniyor.
1 2 3

Johann Wolfgang von Goethe

28 Ağustos 1749 Frankfurt doğumlu olan Johann Wolfgang von Goethe, dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Yalnız edebiyat alanında değil aynı zamanda felsefe ve doğa bilimleri alanında da eserler kaleme almıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Johann Wolfgang von Goethe, evinde oldukça zengin bir kütüphane ve değerli resim koleksiyonları bulundurmuştur. Kız kardeşi ile beraber büyüyen yazar küçük yaşlarda Latince, Fransızca ve Eski Yunanca dillerini öğrenmiş aydınlanma çağının düşünceleri ile yetiştirilmiş biridir. Fransız işgalinde bulunan Frankfurt’ta sergilenen bir tiyatro oyunundan etkilenen Johann Wolfgang von Goethe Fransız edebiyatına ilgi duymaya başladı.

Babasının isteği üzerine 18 yaşında hukuk okumaya başlayan Johann Wolfgang von Goethe, Leipzig’de öğrenim gördüğü süre içerisinde dönemin büyük sanatçıları, edebiyatçıları ile tanışma fırsatı yakaladı. Arkeologlarla samimi bir dostluk kuran yazarımız eski yunan sanatlarına ilgi duymaya başladı. Gözlem gücü fazlası ile keskin olan yazar merak ettiği şeylere yalnız bakmak, kendisini derinlemesine irdelemiş başladığı her işi sonuna kadar bitirme özelliğine sahip olmuştur. 1768 yılında ağır bir hastalık geçirmesinden dolayı evine döndü. İki yıl boyunca da simya ve astroloji ile ilgilenmiştir.

Johann Wolfgang von Goethe, 1774 yılında ilk romanı olan Genç Werther’in Acıları kitabında gençliğin düşüncelerini başarılı bir şekilde yansıtmış ve evrensel bir üne kavuşmuştur. Daha sonra ise Weimar Dükü’nün çağrısı üzerine Weimar’a gitmiştir. Devlet ve askeri alanlarda hizmetlerde de bulunan yazarımız aynı zamanda Dükün özel elçilik danışmanlığını da yaptı. O sıralarda tanışmış olduğu Charlotte von Stein Goethe’yi her yönü ile etkilemiştir. Sevgilisinden almış olduğu ilham ile harika şiirler kaleme alan yazar çıkarttığı ilk kitabında kadın kahramanlarında sevgilisinin izlerine rastlamanız mümkündür.

Johann Wolfgang von Goethe, 1786 yılında aniden Weimar’dan ayrılarak İtalya’ya gitti. İtalya’da Roma ve Eski Yunan sanatlarını yakından tanıma imkanı buldu. İtalya yazar için yeniden doğuş gibi oldu. Yazarın mektupları Alman Edebiyatının en yoğun dönemine ışık tutmuş, Alman edebiyatında klasik dönemin önde gelen isimleri olmuşlardır. Hayatının son zamanlarına kadar yazamaya devam eden yazarımız Faust isimli oyunu başlatmıştır. 1824 yılında öz yaşam öyküsü olan Wilhelm Meister’in Hat Yılları eseri yayımlamış ve bu romanı ile Alman edebiyatında coşkunluk akımını başlatan yazar olmuştur. Ayrıca ilahi ve şiirlerde yazan Johann Wolfgang von Goethe, 22 Mart 1832 yılında hayatını kaybetti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.