Sıralama seçin
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

John Maxwell Coetzee

John Maxwell Coetzee, 9 Şubat 1940 yılında Cape Town, Güney Afrika’da dünyaya gelmiştir. Akrabaları ile Güney Afrika dilinde konuşmasına rağmen İngilizce konuşulan bir evde büyümüş ve İngilizce eğitim veren bir okula gitmiştir. 1961 yılında edebiyat ve matematik dallarında derece alarak Cape Town Üniversitesinden mezun olmuştur.

Yazar 1962 yılında Güney Afrika’dan ayrılarak İngiltere’ye gitmiş ve bilgisayar programcısı olarak çalışmıştır. 1965 yılında Amerika’ya geçerek Teksas Üniversitesinde yardımcı profesör olarak çalışmaya başlamış, 1971 yılında Güney Afrika’ya geri dönmüştür.

1972 yılında Cape Town Üniversitesinde ders vermeye başlayan John Maxwell Coetzee, 1980 yılında yardımcı profesörlüğe, 1984 yılında da edebiyat profesörlüğüne yükselmiştir. Güney Afrika’ya döndüğünde daha önce yazmaya başladığı iki uzun öyküsünü tamamlamış ve 1974 yılında Dusklands adı ile yayımlatmıştır.

1980 yılında yazdığı Barbarları Beklerken, 1980’de Güney Afrika’nın edebiyat dalında en büyük ödülü olan The Central News Agency Edebiyat Ödülünü kazanmıştır. Aynı ödülü 1983 yılında alan Michael K. Nasıl Yaşadı, Coetzee’ye Booker Ödülünü’de kazandırmıştır. Yazar 1999 yılında Booker Ödülünü ikince defa Utanç adlı romanı ile alarak, bu ödülü iki defa alan ilk yazar olmuştur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.