Sıralama seçin
Toplam 22 ürün görüntüleniyor.

Jorge Luis Borges


Jorge Luis Borges, 24 Ağustos 1899 yılında Arjantin Buenos Aires’te dünyaya gelmiştir. İngiliz asıllı bir aileye sahiptir. Babasının edebiyata olan düşkünlüğü kendisinin de edebiyata ilgi duymasına neden olmuştur.

Yazar 9 yaşında Oscar Wilde’nin Mutlu Prens adlı kitabını İspanyolcaya çevirmiş, 1914 yılında babasının göz ameliyatı için yurt dışına gitmiş, I.Dünya Savaşı başladığından yurt dışında kalmıştır.

Cenevre Calvin kolejinde eğitimine devam eden Jorge Luis Borges, Almanca, Fransızca ve Latince örenmiştir. O dönemde sembolizm’den etkilenmiş, 1921 yılında Buenos Aires’e geri dönmesinin ardından iki yıl geçtikten sonra ilk kitabını çıkartmıştır.

1931 yılından itibaren Arjantin’in en önemli dergilerinden birinde yazmaya başlayan Jorge Luis Borges, babasının ölümünün ardından geçinmek için kütüphanede çalışmaya başlamıştır. II.Dünya Savaşı sırasında iktidara muhalif duruşundan dolayı da kütüphanedeki görevine son verilmiştir.

Şiiri ve düzyazıyı birleştiren Jorge Luis Borges, kendine özgü yazım tarzı ile çok sayıda eser vermiştir. Aileden gelen kalıtsal bir hastalıktan dolayı 1955 yılında görme yetisini tamamen kaybeden yazarın eserlerini annesi ve sekreteri devraldığından kısa öykü ve şiire yönelmiştir. 20. Yüzyılın önemli edebiyatçıları arasında giren yazar 14 Haziran 1986 yılında da hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.