Sıralama seçin
Toplam 43 ürün görüntüleniyor.
1 2

Jose Saramago


Dünyaca ünlü Portekiz yazarlarından biri olan Jose Saramago, 16 Kasım 1922 yılında Portekiz, Azinhaga Ribatejo kentinde dünyaya gelmiştir. Lizbon’da eğitim görmüş aynı zamanda kırsalda çalışmıştır.

Ekonomik nedenlerden dolayı okulu bırakmak zorunda kalan yazar, sonrasında makinistlik eğitimi almış ve teknik ressamlık, çevirmenlik ile editörlük gibi birçok iş yapmıştır. Jose Saramago 1993 yılında Kanarya Adalarına yerleşmiş ve orada Pilar del Rio ile hayatını birleştirmiştir.

Roman, deneme, şiir ve oyun kitapları yazmış olan yazarın ilk kitabı Günah Ülkesi 1947 yılında yayımlanmıştır. Bu kitabının ardından uzun bir süre roman yazan Jose Saramago, düz yazılarında nokta ve virgülden başka noktalama işareti kullanmamıştır.

Üslubunda muzip bir tavır görülmektedir. Jose Saramago, 1966 yılında Muhtemel Şiirler kitabı ile edebiyata dönmüş ve Ricardo Reis’in Öldüğü Yıl romanında Avrupa’da gittikçe artan faşizme karşı bir eleştiri niteliği taşımaktadır.

Yazarın 1991 yılında yayımlanan İsa’ya Göre İncil kitabında ise şeytan ve Tanrıyı ters yüz ederek kilisenin onu aforoz etmesine neden olmuştur. 1995 yılında en büyük kitaplarından biri olan Körlük yayınlanmış ve sinemaya uyarlanmıştır.

Jose Saramago’ın son kitabı olan Kabil ise kutsal kitaplarda adı geçen Habil ile Kabil’in hikayesini anlatmaktadır. Kitapları ile okur severlerin ilgisini kazanan yazar 18 Haziran 2010 yılında da hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.