Sıralama seçin
Toplam 21 ürün görüntüleniyor.

Joseph Roth

Avustryalı yazar Joseph Roth, 2 Eylül 1894 yılında Brodi, Ukrayna’da Dünya’ya gelmiştir. Viyana ve Lemberg’de edebiyat ve felsefe alanında eğitim almıştır. Joseph Roth, Birinci Dünya Savaşı’na katılmıştır. Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun çöküşü, yazarın yaşamında belirleyici bir rol üstlendi. Savaş sona erdiğinde Viyana’ya dönerek sol eğilimli gazetelerde muhabirlik yapmaya başladı. Bu dönem, Joseph Roth’un Habsburg monarşisine eleştirel yaklaştığı yazıları ile Kızıl Roth olarak tanındığı zaman dilimidir.

Joseph Roth 1920 yılında Berlin’e dönerek gazeteciliği Neue Berliner Zeitung ve Berliner-Börsen-Courier’de sürdürmüştür. 1923 ve 1932 yılları arasında liberal Frankfurter Zeitung’un muhabirliğini yaptı. Aynı yıl SSCB, Polonya, İtalya ve Arnavutluk gibi ülkelere yolculuk yaptı. Nasyonal Sosyalizmin, Avrupa için meydana getireceği tehlikeyi bir kahin gibi sezinleyen ilk eseri Örümcek Ağı, bu dönemin romanıdır, fakat ilgi görmez.

Roth ironik bir biçimde asıl başarısını dönemin savaş sonrası toplumunu odağa koyan ve güncelin nabzını tutan kitaplarıyla kazanmak istese de başarılı olamadı. Emperyal Orta Avrupa’ya özlem duyan ve melankolik bir duygunun çekim alanına giren eserleriyle 1930 yılından sonra istediği başarıyı yakaladı. 1930 yılının başında ilk olarak Eyub isimli romanıyla nam saldı. Daha sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yükselişi ve çöküşünü kaleme aldığı, edebiyat tarihine başyapıtı olarak geçecek Radetzky Marşı’yla uluslararası çapta nam kazandı.

Joseph Roth, 1933 yılında Hitler’in iktidara geldiği gün Fransa’ya göç etti. Eserleri Naziler tarafından kara listeye alındı ve imha edildi. Kendisiyle aynı durumda olan birçok yazarın tersine Joseph Roth, sürgünde iken eserlerini Hollanda ve Belçika’da yayımlatma imkanı buldu. Bunlara rağmen son dönemlerini mali kaygılar, gelecek tasaları ve yoğun alkol tüketiminin hızlandırdığı hastalıklarla mücadele ederek geçirdi. Joseph Roth, 27 Mayıs 1939 tarihinde sürgün yaşam sürdüğü Paris’te sefalet içinde hayatını kaybetti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.