Sıralama seçin
Toplam 42 ürün görüntüleniyor.
1 2

Karl Marx


5 Mayıs 1818 yılında Almanya Trier’de dünyaya gelen Karl Marx, komünizmin ilk ve en büyük temsilcilerinden biridir. Ailesi kendisi çocukken Yahudilikten vazgeçerek Protestanlığı seçmiştir. Klasik eğitim sürecini tamamladıktan sonra Bonn Üniversitesinde hukuk okumuştur. Felsefeye olan ilgisi onu hukuk disiplininden uzaklaşmasını sağlamıştır.

Berlin’den ayrılarak Bonn’da bir gazetenin editörlüğünü yapan Karl Marx, Paris’e gitmiş ve yaşam boyu hem ortağı hem de en yakın arkadaşı olacak olan Engels ile tanışmıştır. Paris’te kendisinin çıkartmış olduğu gazetede işçi sınıfının toplumu özgürlüğüne kavuşturacağını savunmuştur. 1845 yılında tehlikeli bir devrimci olduğundan Paris’ten kovulmuş ve Brüksel’e gitmiştir.

Karl Marx, 1847 yılında Yoksulluk Felsefesini yayımlamış, Engels ile beraber Komünist Manifestosunu hazırlamıştır. Şubat devriminden önce işçi sendikaları tarafından benimsenmiş olan yazar, 2 Aralık darbesinden dolayı Brumaire’ni yazmaya başlamıştır. 1859 yılında siyasal ekonomi çalışmaları ilk meyvelerini vermeye başlamış ve Kapital: Bir Ekonomi Politikası Eleştirisi isimli eserini çıkartmıştır.

Bu eser sermaye ve emek ilişkisini inceleyen ilk eser olma özelliğini taşımaktadır. Çalışma fazla mesai, kadın ve çocuk emekleri hakkında konuları da içermektedir. Yazar yapmış olduğu çalışmaların yanı sıra işçi hareketlerine de katılmıştır. Aynı zamanda İşçi Derneğinin Kurucuları arasında yer alan Karl Marx, sağlığının bozulmasından dolayı Kapital’in iki bölümünü tamamlayamamış ve 14 Mart 1883 yılında Londra’da hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.