Sıralama seçin
Toplam 14 ürün görüntüleniyor.

Kemal Bilbaşar

Kemal Bilbaşar 1910 ve 1983 yılları arasında yaşamış olan Türk Yazardır. Çanakkale'de Dünya’ya gelen yazar, orta öğretimini 1929 yılında Edirne Öğretmen Okulu'nda tamamlamış, 2 sene ilkokul öğretmenliği yapmıştır. Kemal Bilbaşar, yüksek öğretimini Gazi Eğitim Enstitüsü Tarih Coğrafya Bölümü'nde yapmış, 1935 senesinde mezun olmuştur. 1935 yılının Resim İş Bölümü mezunlarından Bedia Bilge ile evlenerek, İzmir'e yerleşmiştir. Yaşamları boyunca birbirlerinden bir gün dahi ayrılmayan çiftin 2 çocuğu Dünya’ya gelmiştir.

Nazilli ve İzmir Karataş Ortaokullarında öğretmenlik yapan Kemal Bilbaşar 1961 yılında görevinden emekliye ayrılmıştır. Bir dönem siyasetle uğraştıktan sonra 1966 yılında İstanbul'a yerleşmiş, kendini tamamıyla yazmaya vermiştir. 21 Ocak 1983'te yaşamını yitiren yazar İstanbul Zincirlikuyu mezarlığına defnedilmiştir.

Kemal Bilbaşar edebiyatla ilgilenmeye eğitim yıllarında başlamıştır. Yazar ilk öykülerini İzmir'de Cahit Tanyol ve İlhan İleri ile beraber çıkardıkları Aramak dergisinde 1939 yılında yayımlamıştır. Yazarımız aynı yıl Halkevlerinin açtığı öykü yarışmasında ilk ödülü kazanmıştır. Kemal Bilbaşar, 1945 ve 1952 yılları hariç, devamlı öykü yayımlamış, radyo oyunları yazmış, birçok gazete ve dergide öykü, roman ve makaleleri çıkmıştır. Tiyatro, senaryo ve ders kitapları alanında yazıları bulunan Kemal Bilbaşar, 1961 yılından sonra daha çok roman türüne ağırlık vermiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.