Sıralama seçin
Toplam 58 ürün görüntüleniyor.
1 2

Küçük İskender

28 Mayıs 1964 İstanbul doğumlu olan Küçük İskender'in gerçek ismi Derman İskender Över'dir. Aynı zamanda Ressam İskender Över'in oğlu olan Küçük İskender Kabataş Lisesinden mezun olmuştur. Cerrah paşa Tıp Fakültesinde öğrenime başlamış ve son sınıfta bırakarak Sosyoloji bölümüne geçiş yapmıştır. Ancak burayı da tamamlamadan ayrılarak şiir ile uğraşmaya başlamıştır.

İlk şiirini Milliyet Sanat ekinde yayınladı. Küçük İskender kendi kişisel hayatını aşk ve cinsellik konularını ele almış olduğu şiirleri ile kendi kuşağını  en önemli kalemlerinden biri olmayı başarmıştır. Kendini aykırı ve marjinal bir metropol şairi olarak tanımlayan yazar, şiirlerinde argo kelimelere ve cinsel içerikli sözcüklere sıklıkla yer verdiğinden akıcı ve hırçın üslubu ile adından sürekli söz ettirmeyi başarmıştır.

Şiirlerinde Cemal Süreya ve Can Yücel'in etkilerine de rastlansa da ironik ve simgesel bir dilin şairi olarak belirlenen Küçük İskender, İkinci Valiz adlo şiir, metin, günlük kitabı ile okuyucular ile buluşmuştur. Bir süre tedavi gören yazar kanser hastalığından dolayı 3 Temmuz 2019 yılında hayatını kaybetti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.