Sıralama seçin
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

L. Doğan Tılıç

Yazarımız 1960 senesinde Tokat Niksar’da Dünya’ya gelmiştir. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesinde sosyoloji eğitimi alırken tutuklanmış ve Mamak Cezaevi’ne girmiştir. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra, 1985 yılında ODTÜ’ne dönmüş ve sosyoloji eğitimini tamamlamıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde master ve doktora derecesini almıştır. L. Doğan Tılıç 2002 yılında doçent olmuştur. Yazar 2015 yılından itibaren Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde profesör olarak görev yapmaktadır.

L. Doğan Tılıç, kariyeri süresince akademik çalışma ile profesyonel gazeteciliği beraber sürdürmüştür. 1987 tarihinden itibaren aktif gazeteci olarak çalışırken Kıbrıs ve Türkiye’de farklı üniversitelerde eğitimler vermiştir. Yazar 1988 tarihinde Alman Radyosu ARD ve İspanyol Haber Ajansı EFE için görev yapmıştır. Mesleki yaşamı süresince yerli ve yabancı pek çok medya kuruluşuna katkıda bulunmuştur. L. Doğan Tılıç, BirGün gazetesindeki köşe yazarlığı ve EFE’deki görevini devam etmektedir.

2015 tarihine kadar Orta Doğu Teknik Üniversitesi Medya ve Kültürel Çalışmalar yüksek lisans programında eğitimler vermiştir. Günümüze kadar farklı üniversitelerde Gazetecilikte Uzmanlaşma, Haber Yazımı, Gazetecilik ve İletişim Etiği alanında eğitimler vermiştir. Bunların yanı sıra Sosyoloji, Tıp Sosyolojisi, Gazetecilik Sosyolojisi, Örgüt Sosyolojisi dersleri de vermiştir.

L. Doğan Tılıç, gazetecilik hayatına başladığı ilk günden itibaren ulusal ve uluslararası düzeyde gazetecilik örgütleri içinde aktif olarak çalışmıştır. Yazar ifade ve basın özgürlüğü konusunda uluslararası bir aktivist olarak tanınmaktadır. Tılıç ÇGD Genel Başkanı, Avrupa Gazeteciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı olarak da görev yapmıştır. Ankara’da bulunan ve gazetecilik örgütlerini bir araya toplayan G-9 Platformu’nun kurucusu ve sözcüsüdür.

Yazar, ajans muhabirliği ve gazete yazarlığı yanı sıra Televizyon programları yapmıştır.

Yunanca ve Almanca ’ya çevrim yapılan, İspanyolca ’ya da çevrilmekte olan Utanıyorum Ama Gazeteciyim isimli eser L. Doğan Tılıç’ın ilk kitabıdır. Bunların yanı sıra Kosova: Milliyetçiliğin Pençesindeki Kartal, 2000’ler Türkiyesinde Gazetecilik ve Medyayı Anlamak kitaplarını yazmıştır. Bunların yanı sıra Türkiye’de Gazetecilik – Eleştirel Bir Yaklaşım ve Memleketin Halleri isimli eseri kaleme almıştır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.