Sıralama seçin
Toplam 12 ürün görüntüleniyor.

La Fontaine

Çocuk kitapları yazarı olan La Fontaine 8 Temmuz 1621 yılında Fransa’da dünyaya gelmiştir. Zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Fontaine, Paris’te ki özel bir kolejde hukuk bölümünü okumuştur. Dindar bir ailenin çocuğu olan Fontaine, ailesi tarafından papaz mesleğini icra etmesi istenmiştir fakat Fontaine, daha lise yıllarındayken kilise ile bağını koparmıştır. Başarılı bir okul hayatı olmayan Fontaine, gençlik zamanlarında orman işleri ile uğraşmıştır.

Orman işleri ile uğraşmasının nedeni babasının da bu mesleği yapmış olmasıydı. Fontaine, daha sonra çeşitler alanlarda memur olarak görev yapmıştır. Yaşamını bir türlü düzene sokamayan yazar, 1673 yılında Madam de la Sabliere’nin himayesi altına girerek ilim adamları, felsefeciler ve yazarlar ile tanışma fırsatı bulmuştur. Daha sonra ilk masallarını burada yazmaya başlamıştır.

La Fontaine yazmış olduğu eserlerinde açık ve sade bir dil kullanmıştır. Eserlerinde ki hitap şekillerinde akıcı şiirler olduğu gözlenmektedir. Yazmış olduğu başarılı eserleri sayesinde Fransız edebiyatına büyük eserler kazandırmıştır.

Fransız edebiyatının önemli yazar ve şairlerinden biri olan La Fontaine, 13 Nisan 1695 yılında Paris’te hayata gözlerini kapamıştır.


.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.