Sıralama seçin
Toplam 10 ürün görüntüleniyor.

Leonardo Sciascia

İtalyan yazar ve siyasetçi Leonardo Sciascia 8 Ocak 1921 yılında Racalmuto, İtalya’da doğmuştur. Yaşamının büyük bir bölümünü Sicilya’da geçiren yazar 60'lı yıllarda, doğduğu köy Racalmuto’yu terk ederek Palermo'ya yerleşmiştir. Gençlik yıllarında öğretmenlik yapmış, eski tarihi metinleri incelemiş ve eserlerindeki karakterleri bu incelemeler sonucunda oluşturmuştur. Leonardo Sciascia Faşist olduğunu öğreninceye kadar d'Annunzio'ya büyük ilgi duymuş ancak daha sonra bu ilgisi Malraux'ya yönelmiştir.

30 yıldır devam eden Hıristiyan demokrat egemenliğinin kırılmasına destek olmak için 1976 yılında İtalyan Komünist Partisi'ne katılan Leonardo Sciascia bu deneyimi 18 ay devam etti. Riskli yayın yaşamı boyunca mafya terörüne ve mafyanın İtalya’nın sosyal ve politik yaşamındaki etkilerine karşı koymuştur. Eserlerinde iktidar, kilise, faşizm, politika ve mafya gibi konuları ele alan Leonardo Sciascia, kendisini `bağımlı yazar' olarak ifade etmektedir. Yazar Leonardo Sciascia'nın yapıtlarının atmosferini genel olarak Sicilya ve Sicilya kültürü oluşturmuştur.

Leonardo Sciascia Komünist Parti ve daha sonrasında Radikal Parti üyesidir, 1979 tarihinde Avrupa Parlamentosu’na seçilmiştir. Basit Bir Olay, Baykuşun Günü, Oyunun Kuralı ve Mısır Konseyi dikkat çeken yapıtlarıdır. Maria Andronico ile evli olan yazar 20 Kasım 1989 tarihinde Palermo İtalya’da yaşamını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.