Sıralama seçin
Toplam 21 ürün görüntüleniyor.

Louis Althusser

Filozof Louis Althusser, 16 Ekim 1918 yılında Bir Mourad Rais, Cezayir’de Dünya’ya gelmiştir. Çağımızın en ilginç düşünürlerinden olan Louis Althusser, gençliği Cezayir’de geçirmiştir. Annesi, savaşta kaybettiği nişanlısının yerine onun kardeşi ile evlenmiş ve oğluna ölen genç nişanlısının ismini vermiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nın başında Almanlara esir düşen Louis Althusser, savaşın sonuna kadar esir olarak kalmıştır. 20 yaşından sonra ara ara depresyon geçirmeye başlamıştır. Tedavi görmesine rağmen rahatsızlığı devam etti, hatta deliliğe kadar ilerledi. Louis Althusser Paris'te Ecole Normale'de felsefe doçenti olarak görev yapmıştır. 30 yaşına gelene kadar koyu bir Katolik olarak hayat sürmüştür. Yazar daha sonra evleneceği Helene Rytmann'la tanıştıktan sonra Komünist Parti’ye üye olmuştur.

Marx için ve Kapital'i Okumak isimli eseri ile kuşağının aydınlarını etkiledi ve bunu Marksist felsefe üzerine diğer çalışmaları izledi. Yapısalcılık, bilgi-kuramcılık ve Marksizm, Louis Althusser’ci düşüncenin üç temel ilkesiydi. 1948 yılından itibaren beraber yaşadığı Helene Rytmann'la 1976 yılında evlendi. 1980 yılının 18 Kasım’ında eşini boğarak öldürdü.

Ruhsal dengesinin bozukluğu sebebi ile, işlediği cinayet yüzünden yargılanmayan Louis Althusser, uzun yıllar akıl hastanesinde gözetim altında kaldı. 22 Ekim 1990 yılında geçirdiği kalp krizi sonunda ölümüne kadar özyaşamöyküsü olan Gelecek Uzun Sürer'i yazmaya devam etmiştir. Louis Althusser 22 Ekim 1990 yılında Fransa’da yaşamını yitirmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.