Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Lütfi Ömer Akad

2 Eylül 1916 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Türk edebiyat yazarı Lütfi Ömer Akad, Sainte Jeanne d’Arc Fransız Okulu ve Galatasaray Lisesi’nde eğitim görmüştür. Lisans öğrenimini İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu Maliye Bölümü’nde tamamlayan Akad, mezuniyetinin ardından tarih ile ilgilenmeye başlamıştır.

Askerlik görevini yerine getiren Akad, iş hayatına atılmış ve bankacılık yapmıştır. Daha sonra 1946 yılında çeşitli dergilerde sinema ve tiyatro üzerine yazmış olduğu yazıları ile adını duyurmuştur. Daha sonra film yönetmenliği yapan Akad, Türk sineması sektöründe önemli film yapımcılığına ve yönetmenliğine damga vurmuştur.

Ünlü aktör Ayhan Işık’ın üne kavuş olduğu Kanun Namına adlı eseri ile Türk sinemasına damga vuran bu sinema filminin başyapıtlarından biri olan Akad, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde dersler vermiştir. 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sinema ve TV Bölümü’nde Onursal Profesör unvanını alan Akad, 1999 yılında anılarını yazabilmek için bilgisayar kullanmayı öğrenmiştir. Yazmış olduğu Işıkla Karanlık Arasında eserini 2003 yılında bitiren Akad’ın bu eseri İş Bankası Yayınları aracılığı ile yayınlamıştır. Daha sonra İletişim Yayınevi aracılığı ile bu eser 2016 yılında ve 2018 yılında tekrar yayınlanmıştır.

19 Kasım 2011 yılında 95 yaşında iken hayata gözlerini kapatan Akad, Türk sinemasının Koca Çınarı olarak bilinmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.