Sıralama seçin
Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

M.Kayahan Özgül

Edebiyat araştırmacısı, Yazar Metin Kayahan Özgül, 30 Nisan 1961 yılında Ankara’da Dünya’ya gelmiştir. M. Kayahan Özgül yükseköğrenim eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde alarak 1982 yılında bitirmiştir. Yazarımız 1983 yılında Hacettepe Üniversitesi, Türkçe Derslerini Düzenleme Başkanlığında okutman olarak görev yapmaya başlamıştır.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalında Sami Paşa-zade Sezayi’nin Küçük Şeyler’inde Fiktif Yapı simli tezi ile 1984 yılında yüksek lisansını tamamlamıştır. Metin Kayahan Özgül, 1988 yılında XIX. Asrın Özel Bir Edebiyat Mahfeli Olarak Encümen-i Şuara başlıklı tezi ile doktorasını yapmıştır. 1989 yılında, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümüne yardımcı doçent olarak ataması yapılmıştır. Yazar M. Kayahan Özgül, Türk dili ve edebiyatı eğitimi alanında Amerika Birleşik Devletleri’nde de eğitim almıştır.

Kayahan Özgül’ün kaleme aldığı Makaleleri Divan, Yeni Divan, Yeni Sözcü, Töre ve Doğuş dergilerinde yayınlanmıştır. Bu dergilerin yanı sıra Nilüfer, Türk Dünyası Araştırmaları, Türk Kültürü, Türk Kültürü Araştırmaları, Bilge, Kitap-lık, Nar, Sanat Dünyamız, Son Duvar, Ludingirra, Edebiyat Güncesi, Hece dergileri ve armağan kitaplarda yayınlanan makaleleri bulunmaktadır. Kandille İskandil isimli kitabıyla 2003 yılında Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Ödülüne layık görülmüştür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.