Sıralama seçin
Toplam 100 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Maksim Gorki

Maksim Gorki, 28 Mart 1868 yılında doğdu. Çocukluk yılları Astrahan’da geçti. 5 yaşındayken babasını kaybetti ve annesi evlendi. Gorki’yi büyükannesi ve büyükbabasının yanına gönderdi Ünlü yazar 11 yaşındayken annesini Verem’den dolayı kaybetti. Çok kısa süre okula gidebildi ve daha sekiz yaşındayken çalışmaya başladı. Küçük yaşlarda çalışmaya başlayınca Rus işçi sınıfının yaşamına yakından tanıklık etti. 1 Mayıs marşının sözleri Maksim Gorki’ye aittir. 10 yaşında bir ayakkabı mağazasında çalışırken kaynar çorbadan elleri yanan Gorki daha sonra büyükannesinin evine döndü.

İyileştikten sonra bir mimarın yayına çırak olarak verildi. Mimarın evinde hizmetçilik yaptı ağır şartlardan dolayı 1 yıl sonra kaçtı Volga’daki gemilerden birine girdi aşçı yamaklığı yaparak bulaşık yıkadı. Okuma merakı başladı. Rusçada yoksulluk ve acı anlamlarına gelen Gorki takma ismini aldı. İntihara kalkıştı ve bundan sonra 5 yıl serseri gibi Rusya’yı dolaştı. Çocukluğu ile gençlik yıllarını yoksulluk ve acı içerisinde geçiren yazar dünya edebiyatında klasik olan Çocukluğum ve Ekmeğimi Kazanırken adlı eserlerinde o dönemleri detaylı bir şekilde dile getirdi.

Çocukluk döneminde yaşadığı acıların tek avuntusu büyükannesiydi. Yazarın her zaman yanında iyi yürekli bir kadın olan büyükannesi durmuştur. Ekmeğimi Kazanırken ve Benim Üniversitelerim isimli eserinde ninesine olan sevgisini dile getirdi. Öykülerinde ülkesinin toplumsal zorluklarını işleyen yazar sistemi eleştirdi daha sonra ideolojik edebiyatı savundu. 1898 yılında yayımlanmış olan ilk kitabı Hikaye Denemeleri herkes tarafından beğenildi.

Aynı zamanda iki oyunu da sahnelenen yazarın o yıllarda ünü hızlı bir şekilde artmaya başladı. Yazarın Rus devrimine adamış olduğu en başarılı romanı olan Ana günümüzün en iyi eserleri arasındadır. Defalarca Çar rejimine karşı olan tutumundan dolayı tutuklanan Maksim Gorki yakalandığı verem hastalığından dolayı devlet onu İtalya’ya gönderdi 1928 yılında döndü. 14 Haziran 1936 yılında Moskova’da zatürree'den hayatını kaybetti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.