Sıralama seçin
Toplam 33 ürün görüntüleniyor.
1 2

Marie-Henri Beyle Stendhal

Marie-Henri Beyle Stendhal 23 Ocak 1783 yılında Fransa'da doğmuştur. Küçük yaşta annesiz kalan yazar bu acısını her zaman hissetmiştir. Teyzesi ve babası tarafından oldukça katı bir disiplinde yetiştirilen Stendhal asker olmak arzusu ile büyümüştür. 

Asker olma isteğini gerçekleştirmiş genç yaşta orduya katılmıştır. İlk zamanlar çok keyifli gibi gelse de zamanla bu görevin kendi için olmadığını anlaması ile yazarlık serüvenine girişmiştir. Tiyatro ve felsefe alanda incelemeler yapmak için Paris'e gitmiştir. Bir kadına aşık olmuş ve aşkı için İtalya'ya gitmiştir. Hem aşık hem yazar olarak bu alanda verdiği ilk eseri Armance'yi 1827 senesinde yayınlamıştır. 

Marie-Henri Beyle Stendhal  askerlik ve yazarlık alanlarında gidip gelmiştir.Fakat daha çok Fransız bir yazar olarak bilinmiştir. Dünya edebiyatı alanında eserler vermiştir. İlk eseri Armance'den sonra Roma Gezintileri, Kızıl ve Kara gibi eserler yayınlamıştır. Yazarlıktan iyi bir gelir elde edemeyince devletteki işini yürütmek zorunda kalmıştır.

Konsolos olarak görev yaptığı dönemde kaleme aldığı Parma Manastırı isimli kitabı ile büyük başarı elde etmiş ve bu yazarın başyapıtı olmuştur. 23 Mart 1842 yılında Paris'te bir sokakta ölü olarak bulunmuştur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.