Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Mario Delgado Aparain

Yazar Mario Delgado Aparain, 28 Temmuz 1949 Uruguay’ın Flordia kentinde Dünya’ya Gelmiştir. Tarımla uğraşan bir ailenin çocuğudur. Mario Delgado Aparain araştırmacı gazeteci olmasının yanı sıra aynı zamanda yazardır. Mario Delgado Aparain’in 5 öykü kitabı bulunmaktadır. Causa de buena muerte (İyi Bir Ölüm Nedeni), Las llaves de Francia (Fransa’nın Anahtarı) ve Querido Charles Atlas (Sevgili Charles Atlas) bu kitaplar arasında yer almaktadır. Ayrıca, La leyenda del Fabulosísimo Cappi y otras historias (Meşhur Cappi’nin Efsanesi ve Başka Öyküler) ve El canto de la corvina negra (Kara Kuzgunun Şarkısı) öykü kitaplarıda Mario Delgado Aparain’e aittir.

Mario Delgado Aparain, farklı edebiyat ödülleri almış altı romanın da yazarıdır. Ödül kazanmış romanları, El dia de cometa (Kuyruklu Yıldız Günü) ve Johnny Sosa’nın Şarkısı (Municipal de la Literatura Montevideo Ödülü)’dir. Ayrıca Por mandato de madre (Annenin Emriyle ise Foglia de la Novela Ödülü) romanıdır. Bu eserlerin yanı sıra Alivio de Luto (Yas Avuntusu) ve No robarás las botas de los muertos (Ölülerin Ayakkabılarını Çalmayacaksın her ikisi de Bartolomé Hidalgo Ödülü), ve Estado de Gracia (Neza­ket Hali) ödül almış romanlarıdır.

Eserleri İspanya ve Latin Amerika ülkelerinde büyük beğeni toplamıştır. Kitapları Portekiz, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, Yunanistan ve Bulgaristan'da basılmıştır. Alivio de Luto 1999 senesinde çok prestijli Romulo Gallegos Ödülü'nün finalisti olmuştur. Mario Delgado Aparain 2001 yılında Terrible Ojos Verdes (Korkunç Yeşil Gözler) isimli öyküsü ile yarışmaya katılmıştır. Bu eser, Radio Francia International’in Juan Rulfo adına her yıl düzenlediği yarışmada Instituto Cervantes Ödülü'ne layık görülmüştür. Aparain, halen Montevideo’da gazetecilik hayatına devam etmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.