Sıralama seçin
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.

Martin Heidegger

Martin Heidegger 26 Eylül 1889 yılında Baden'de doğdu. Çocukluğundan itibaren din ve felsefeye eğilimli olarak yetişti. Felsefi çalışmalarının yanı sıra politik tutumundan dolayı fazlası ile tartışma konusu olmuştur. 

Martin Heidegger'in politik tutumlarındaki tavırlarından dolayı felsefi yetkinliği gölgede kalmıştır. Freiburg Üniversitesinde Katolik İlahiyatı ve Hristiyan felsefesi okudu. Martin Heidegger 1914 senesinde doktora tezi, Psikoloji'de Yargı Kuramı ile dikkatleri kendine çekmeye başarmıştır. 1923 yılında ise Marburg Üniversitesinde profesör olan yazar Varlık ve Zaman kitabını 1927 yılında yayınlandı. Varlık ve zaman kitabı yayımlandığı andan itibaren, yalnızca Varoluşçu felsefe açısından değil, bütün felsefe tartışmaları için etkili olmuştur. 

Alman Filozof Martin Heidegger Varoluşçu felsefesinin önde gelen isimleriarasında yer aldı ve postmodern felsefeye yeni bir bakış getirdi. 1933 yılından itibaren Nazi partisine katıldı. Bu dönem içinde Freiburg üniversitesine rektör oldu. Bu zaman sürecinde izlediği politika sebebi ile çalışmaları hep arka planda kalmış, eleştirilerin merkezinde olmuştur. Nazilere dahil oldoğu için üniversiteden uzaklaştırılmıştır. Ancak uzun bir zaman geçtikten sonra tekrar geri dönebilmiştir. Üniversiteye tekrardan dönüş yaprıktan sonra politik tutumumun yanlış olduğunu açıklması ile birlikte, üzerindeki gölgelerin kalkmasını sağlamıştır.

Heidegger'in felsefi çalışmalarında hocası Edmund Husserl'in etkilerine rastlanmaktadır. Kaygı, sıkıntı, ölüm gibi kavramları felsefeye taşımıştır. Heidegger' göre insan bu dünyaya öylece bırakılmıştır. Dünya'ya bırakılmışlık düşüncesi, bir kaç bakımdan varoluşçu felsefenin temellerini derinleştirmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.