Sıralama seçin
Toplam 30 ürün görüntüleniyor.

Mary Shelley

Mary Shelley, 30 Ağustos 1797 İngiltere doğumludur. Doğumunda annesini kaybeden yazar üvey kardeşi ile beraber bakımlarını babası üstlenmiştir. Ancak çocuklarına bakmakta zorlanan baba Mary Jane Clarimont ile evlenmiştir. Üvey annesinin kendi kızlarını daha fazla sevmesinden dolayı Mary ile aralarının açılmasına sebep olmuştur.

Yazar korku ve gotik romanı olan Frankenstein ile tanınmıştır. Romanın dışında hikaye, drama ve gezi yazılar da kaleme almış ve edebiyat alanında birçok eser vermiştir. Şair ve filozof olan eşin eserlerinde düzenlemeler yaparak edebiyat camiasında saygınlık kazanmıştır. Kocası ile birlikte 1816 yılında İngiliz şair Lord Broyn’u daveti için Geneva’ya gitmiştir. Burada ise gördüğü bir rüyanın üzerine ünlü eseri olan Frankenstein’in kaleme almıştır.

Yazarın kısa hikaye olarak başlamış olduğu bu roman yazım süresi boyunca daha fazla uzamıştır. 1818’de eşi ile beraber İtalya’ya taşınan Mary Shelley, o yıllarda iki çocuğunu da kaybedince uzun süreli bir depresyona girmiş ve kendini tamamıyla yazmaya adamıştır. Dördüncü çocuğunun dünyaya gelmesinin ardından depresyondan çıkmıştır.

Kocasının arkadaşı ile birlikte çıktığı bir yat gezisinde kaybolmasının ardından tekrar İngiltere’ye dönen yazar orada yazarlık kariyerine devam etmiştir. 1839 yılında artık sağlığı iyice bozulmaya başlayan yazarımız öyle ki kitap okuyamayacak kadar ağır dönemlerde geçirmiş ve  1 Şubat 1851 yılında İngiltere’deki evinde beyin tümöründen dolayı hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.