Sıralama seçin
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Mathias Enard

Fransız yazar Mathias Enard, 11 Ocak 1972 tarihinde Fransa’nın Niort kentinde Dünya’ya gelmiştir. Yazar Yükseköğrenimini, Arapça ve Farsça eğitim aldığı INALCO’da tamamlamıştır. Yazar 1991 yılı itibari ile Beyrut, Şam ve Tahran’ın yer aldığı Ortadoğu’ya uzun sürelerle konakladığı seyahatler gerçekleştirmeye başlamıştır. Mathias Enard 2000 yılından itibaren Barcelona’da yaşamını sürdürmektedir. Yazar Bağımsız Barcelona Üniversitesi’nde verdiği Arapça derslerinin yanında Arapça ve Farsçadan çeviriler de yapmaktadır. 

Mathias Enard, ilk eseri La perfeciton du tir’i 2003 yılında, ikinci eseri Remonter l’Orénoque’u 2005 yılında yayımlamıştır. Mathias Enard, dördüncü romanı Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara 2010 yılı Fransa’da lise öğrencilerinin verdiği Goncourt des Lyceens Ödülü’nü kazanmıştır.

Yazarın 4’cü kitabı olmakla beraber Mathias Enard’a ilk büyük başarısını getiren, büyük kitlelerce tanınmasını sağlayan ve büyük övgülerle karşılanan romanı Mıntıka’dır. Mıntıka eseri Livre Inter ve Prix Decembre gibi saygın edebiyat ödüllerini kazanmıştır. Mathias Enard, son romanı Boussole ile 2015 senesinde Fransa’nın en önemli edebiyat ödülü Goncourt’a layık görülmüştür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.