Sıralama seçin
Toplam 46 ürün görüntüleniyor.
1 2

Mehmed Uzun

Mehmed Uzun, 1953 Siverek Şanlıurfa doğumludur. 1977 yılından beri İsveç'te yaşayan Uzun'un, Kurmanci, Türkçe ve İsveççe yazdığı kitapları yirmiye yakın dilde yayınlandı. 1985 yılından bu yana romanlarını kaleme alan Mehmed Uzun hakkında Türkiye'de çok sayıda dava açılmıştır. 1981 yılında Türk vatandaşlığından atılmış ve 1992 yılında kadar Türkiye'ye gelmemiştir.

Uzun yıllar İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Ayrıca İsveç Pen Kulübü ve Uluslararası Pen Kulüp'te aktif olarak çalıştı. İsveç ve Dünya Gazeteciler Birliği'nin de üyesi olan Uzun'un bugüne kadar çok sayıda Kürtçe romanı bulunmaktadır. Yakalandığı mide kanseri nedeni ile uzun süre tedavi gören ünlü edebiyatçı, 11 Ekim 2007 yılında Diyarbakır'da yaşamını yitirmiştir.

Mehmed Uzun, 13 Ekim günü Diyarbakır Ulucami'de kılınan cenaze namazı ardından, cami önündeki kalabalığa sırasıyla Yaşar Kemal, Şerafettin Elçi, Ahmet Türk ve Osman Baydemir'in yaptığı konuşmaların ardından Mardinkapı Mezarlığına defnedilmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.