Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Mehmet Önder


1 Mart 1926 Konya doğumlu olan Mehmet Önder, Konya Lisesini, ardından Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünden mezun olarak Konya Müzesi’ne atanmıştır. 1963 yılına kadar müzenin müdürlüğünü yapmıştır.

1964 yılında Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü, olan yazar 1967-1974 yılları arasında da Kültür Müsteşarı görevlerinde bulunmuş, 1977 yılında Almanya Bonn Büyükelçiliği Kültür Müşavirliğine atanarak 1983 yılına kadar bu görevde kalmıştır.

Dönüşte Kültür ve Turizm Bakanlığı Baş Müşaviri olan Mehmet Önder, 1987 yılında emekli olarak Türkiye İş Bankası Kültür ve Sanat Müşavirliğine getirilmiştir. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu üyesi olan Dr. Önder, yurtiçi ve yurtdışında yüze yakın uluslararası ve ulusal bilim, kültür ve sanat kongrelerine katılarak bildiriler vermiştir.

Türk kültürü ve sanat tarihi ile ilgili yayınlanan 74 kitabı ve bine yakın makalesi olan Mehmet Önder, binbir emek harcayarak topladığı 4 bin 500 adet değerli kitabı Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesine hibe etmiş, 23 Ağustos 2004 yılında hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.