Sıralama seçin
Toplam 20 ürün görüntüleniyor.

Memduh Şevket Esendal


M.Ş.E ve Mustafa Memduh gibi mahlasları kullanan Memduh Şevket Esendal, 29 Mart 1883 yılında Çorlu’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlkokulu dahi okuyamayan yazar kendini fazlası ile geliştirmiş, 20 yaşında İttihat ve Terakki Cemiyetine girmiştir.

Memduh Şevket Esendal, babasının ölümünün ardından ailesinin tüm sorumluluğunu üstüne almış, İstanbul’a göç etmiştir. İstanbul Teftiş kuruna çağrılarak, parti müfettişi olarak görev yapmıştır. Tüm yurdu gezen yazar, Kurtuluş savaşında Atatürk ile birleşen İttihatçıların arasında yer aldı.

Büyük Millet Meclisinin kurulmasının ardından Azerbaycan’a orta elçi olan Memduh Şevket Esendal, bu görevinin ardından İstanbul’a döndüğünde liselerde tarih ve coğrafya öğretmenliği yapmıştır. Daha sonra Tahran elçiliğine atanmış, Elazığ’da Milletvekili olmuştur.

Kabil ve Moskova elçiliği de yapan yazar, Bilecik Milletvekili olmuş daha sonra CHP genel sekreteri olarak seçilmiştir. 1934 yılında ilk romanı Ayaşlı ile Kiracıları eserini M.Ş.E mahlası ile yayımlamıştır. Bu romanı ile CHP’nin düzenlediği roman yarışmasında birinci olmuştur.

Politikacı yönünü edebiyattan ayrı tutmak isteyen Memduh Şevket Esendal, 12 ayrı mahlas ile yazılarını ve romanlarını yayımlamıştır. Cumhuriyet dönemi öykücülük alanında kendine özgün yer edinen yazar, 16 Mayıs 1952 yılında hayatını kaybetti.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.