Sıralama seçin
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.

Michael Ondaatje

Seylan'da bugünkü ismiyle Srilanka’da Dünya’ya gelen ve Burgher asıllı bir ailenin çocuğu olan Michael Ondaatje, 1954’de annesiyle birlikte İngiltere'ye gitti.1962’de Kanada’ya taşındıktan sonra Kanada vatandaşı oldu. Bir süreliğine Bishop's University'de eğitim aldıktan sonra Toronto'ya göç etti ve bu şehirdeki Toronto Üniversitesi ve Ontario eyaletinde yer alan Kingston şehrindeki Queen's University'de akademik derecelerini bitirdi. Batı Ontario Üniversitesi'nde eğitim vermeye başladı. 1970’de Toronto'ya temelli göç etti. 1971 yılından 1988 yılına kadar bu şehirde yer alan York Üniversitesi ve Glendon Koleji'nde İngiliz edebiyatı dersleri vererek eğitimci yapısını ön plana çıkarttı.Aynı zamanda kendisi gibi romancı ve akademisyen olan karısı Linda Spalding; Michael Redhill, Michael Helm ve Esta Spalding ile beraber Brick, A Literary Journal adlı bir edebiyat dergisi yayımladı.

İlk romanı Coming Through Slaughter, 1976 yılıyla başlayan ve İngiliz Hasta 1992 yılı ile birlikte ustalaşmasıyla devam eden bir zamanda uyguladığı roman stili belirli bir çizgide değildir. Eserlerinde yaşamdan derlediği birçok bağlantısız enstantaneyi ayrıntılı bir biçimde inceleyerek kendine özgü bir roman biçimi meydana getirmiştir.

Bir romancı olarak bilinmesinin yanı sıra Michael Ondaatje anı ve şiir tarzlarında ve sinema alanında da eserler meydana getirmiştir. Sri Lanka'daki geçmişini anlattığı Running in the Family adlı bir anı kitabıda vardır. Aynı zamanda bu kitabı 1982 yılında yazmıştır. Bu zamana kadar on üç şiir kitabı yayımlamış ve bu kitaplardan iki tanesiyle Governor General's Award ödülü almaya hak kazanmıştır.  The Collected Works of Billy the Kid ve Coming Through Slaughter tiyatro da uyarlanmış ve Kuzey Amerika'da birden fazla tiyatro projesinde tercih edilmiştir. Michael Ondaatje bugüne kadar beş roman kaleme almıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.