Sıralama seçin
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.

Mihail Yuryeviç Lermontov

Mihail Yuryeviç Lermontov 15 Ekim 1814  yılında Dünya’ya gelmiştir. Aynı zamanda Rus yazar ve şairdir.  Emekli bir subayın oğlu olarak dünyaya gözlerini açan  Mihail Yuryeviç Lermontov, bir dönem Moskova Üniversitesi’ne devam etti. Üniversite dönemleri Mihail Yuryeviç Lermontov, toplumsal sıkıntıların büyük bir heyecanla tartışıldığı çok canlı bir entelektüel alandan yararlanma fırsatı yakalamıştır.

1832’de üniversiteden ayrılmış, Harp Okuluna kaydını yapmıştır. 1834’de asteğmen rütbesiyle eğitimini tamamalayıp  Sankt Peterburg’da hafif süvari olarak askerlik kariyerine devam etmiştir. 1837’de Puşkin'in bir düelloda katledilmesi üzerine derinden sarsılarak "Şairin Ölümü" ismini verdiği bir şiir yazmıştır. Ne yazık ki o dönem, öncelikle monarşinin sınırsız yetkilerinin bir anayasayla sınırlandırılmasını isteyen akımların devam ettiği bir dönemdir.  Bunun yanı sıra  genelde tüm ilerici, özgürlükçü düşünce ile etkinliklerin yoğun baskı altına alındığı bir dönem olmuştur.. Mihail Yuryeviç Lermontov’ da bu şiirinde Puşkin'in bir düello sonucu vefatını cinayet olarak nitelemekte ve Çarlık yönetimini itam etmektedir. Bu yazıları  üzerine tutuklanarak Kafkasya'daki bir birliğe gönderilmiştir. Sankt Peterburg’da 1838’de sürgün cezası kaldırılan Mihail Yuryeviç Lermontov St. Petersburg'a geri döndü ve kısa zamanda dönemin hızla yükselen edebiyatçıları arasına girdi. Şiirleri edebiyat alanında çok beğenilen Mihail Yuryeviç Lermontov'a, Puşkin'in ardılı gözüyle bakılmaya başlanmıştır. "Çağımızın Bir Kahramanı" isimli romanı ile de büyük bir beğeni kazanmıştır.

1840 yılı başlarında St. Petersburg'daki Fransız büyükelçisinin oğluyla girdiği bir düello, bu özgürlük yanlısı genç şairin Petersburg'dan uzaklaştırılması için bir bahane sebebi oluşturuldu. Çarlık yönetimi Mihail Yuryeviç Lermontov’u tekrardan  Kafkasya'ya sürgüne gönderdi.

1841 yılının şubat ayında izinli olarak St. Petersburg'a dönen Mihail Yuryeviç Lermontov, umut içerisinde bir dergi çıkartmak amacıyla girişimlerde bulunur. Fakat uzun süre sonrasında görev yerine dönmesi için kesin karar alınacaktı. Yolculuk esnasında hastalanır ve Piyatigorsk kentinde bir dönem dinlenmek zorunda kalır. Bu kentte 27 Ekim 1841 günü, kralcı bir Fransız subayla düello yapar ve bu düellonun sonunda hayata veda eder. Özgürlükçü aydın kesimde, tıpkı Puşkin gibi bir düello sonucu genç yaşta hayata veda etmesi, derin bir yasa neden olmuştur.

Yirmi yedi yıllık kısa hayatına karşın Mihail Yuryeviç Lermontov, şiirleri, tiyatro oyunları ve romanıyla Rus edebiyatının gelişimi üzerinde derin etkiler yaratmayı başarmıştır. Mihail Yuryeviç Lermontov ölümünden sonra pek çok Rus edebiyatçı üzerinde Lermontov'un etkilerini görebilirsiniz. Mihail Yuryeviç Lermontov, Fransız özgürlükçü düşüncesinden çok etkilenen aydın bir edebiyatçıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.