Sıralama seçin
Toplam 20 ürün görüntüleniyor.

Milan Kundera

Çek asıllı Fransız Roman yazarı 1 Nisan 1929 yılında Brünn, Çekoslavakya’da Dünya’ya gelmiştir. Milan Kundera, doğduğu kent olan Brünn’da eğitimine başlamış liseyi burada okumuştur. Üniversite eğitimi için Prag’a giden Kundera, Charles Üniversitesi’nde iki yıl öğrenim gördükten sonra ilgisi başka yönleri doğru kayar ve film yönetmenliği, senaryo alanların da kendini geliştirmeye başlar.

Gençlik yıllarında çevresinde ki arkadaşlarından etkilenen Milan Kundera, 1948 yılında kurulan Komünist bir partiye üye olmuştur. Daha sonra ki yıllarda düşünce yapısının farklılığı nedeni ile kendisi gibi yazar olan arkadaşıyla beraber partiden ihraç edilirler. O yıllarda başına gelen parti olaylarını anlatan bir kitap yazdı ve Şaka ismini verdiği kitabı okuyucuları ile paylaştı.

Milan Kundera ikinci kez Kominüst bir partiye üye olmuştur. Fakat daha sonra yine aynı şekilde ihraç edilmiştir. Rus ihtilasının ardından uzaklaştırıldığı akademik hayatından sonra bu baskılara dayanamayarak Fransa’ya göç etmiştir. Ve 1981 yılında Fransa vatandaşı olmuştur.

Yazmış olduğu, Gülüşün ve Unutuşun adlı kitabına gelen tepki yüzünden Çekoslovak Hükümeti tarafından vatandaşlıktan çıkarıldı. Dünyaca en çok okunan romanı Var olmanın Dayanılmaz Hafifliği, Phillip Kaufman tarafından filme uyarlanmıştır. Milan Kundera’ya Michigan Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildikten sonra, Kudüs ödülüne layık görülmüştür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.