Sıralama seçin
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Mircea Eliade


13 Mart 1907 yılında Bükreş, Romanya’da dünyaya gelen Mircea Eliade, çocukluk ve gençlik döneminde başta biyoloji olmak üzere botanik ve entomoloji ile ilgilenmiştir. Yıllar içinde ilgisi sosyal bilimlere kayan yazar özellikle filoloji ve felsefe ile ilgilenmeye başladı.

Felsefe eğitimi alan Mircea Eliade, 1928 yılında Bükreş Üniversitesinde felsefe dalında yüksek lisans yapmış, master tezinin konusu ie “İtalyan Rönesans Dönemi Filozofları” olmuştur. Aynı yıl içinde Sanskritçe ve Hint felsefesi okumak için Kalküta’ya gitmiş ve burada ders aldığı Surendranath Dasgupta’dan etkilenmiştir.

Mircea Eliade, 1933 yılında Fransızca “Yoga: Essai sur les origines de la mystique Indienne” adı ile yayımlanan doktora tezini vermiş, 1933-1939 yılları arasında Bükreş Üniversitesinde felsefe ve din tarihi konuları başta olmak üzere birçok farklı konuda ders vermiştir.

Mircea Eliade, savaş yıllarında İngiltere’de bulunmuş, savaş sonunda ise Romanya Sovyet kontrolüne geçtiğinden Romanya’ya dönüşü zorlaşmıştır.

Günümüzde eserleri birçok dile çevrilen Mircea Eliade, dinler tarihi konusunda en önemli akademisyenlerden biri olmuştur. Chicago Üniversitesinde çalışmaya devam etmiş ve önemli eserler kaleme almış olan Mircea Eliade, 22 Nisan 1986 yılında hayatını kaybetmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.