Sıralama seçin
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Mitat Enç


Mitat Enç, 1909 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. İlkokul eğitimini bitiren Mitat Enç, yatılı olarak gittiği İstanbul Erkek Lisesinde eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne ilk başladığı yılda gözlerinde oluşan bir problem yüzünden üniversiteyi yarıda bıraktı. Mitat Enç, 3 yıl boyunca göre yetisini kaybetti. 1936 yılında tedavi amacıyla gittiği Viyana’da pedagoji eğitimi aldı. Mitat Enç, Yüksek Lisans ve ihtisasını ABD’de Harvard ve Columbia üniversitelerinde tamamladı.

1939 yılında Türkiye’ye dönen Mitat Enç, 1939 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü’nde çalışmaya başladı. Marazi Ruhiyat, Özel Eğitim ve Ruh Hastalıkları eğitimleri verdi. 1950 yılında Ankara Körler Okulu’nu, 1952 yılında da Gazi Eğitim Enstitüsü’nde özel Eğitim alanını kurdu. 1956 yılına kadar okulun müdürlüğünü ve bölüm başkanlığını yaptı.

Mitat Enç, 1956 yılında kazandığı bir burç ile tekrardan ABD’ye gitti ve orada ILLinois Üniversitesi’nde doktora eğitimi aldı. 1958 yılında Türkiye’ye tekrar dönüş yapan Mitat Enç, 1958’den itibaren ODTÜ Eğitim Fakültesi kurucu dekanlığı, Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü dekanlığı görevini yaptı. Mitat Enç, daha sonraki yıllarda (Ankara Yüksek Öğretmen Okulu), (Sosyal Hizmetler Akademisi) ile 8Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeliği) ve (MEB) talim terbiye kurulunda görev yaptı.

Gençlik yıllarından sonra birçok dergide makale ve öykü kaleme alan Mitat Enç, (Türk Eğitim Vakfı Yılın Eğitimcisi) ödülünü almaya hak kazandı.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.