Sıralama seçin
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Mithat Cemal Kuntay

1885 İstanbul doğumlu olan Mithat Cemal Kuntay, 1956 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Tek bir romanı olan Üç İstanbul ile büyük başarı elde eden yazar, Vefa lisesinden sonra Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Doktorasını tamamlayarak Hukuk fakültesinde asistanlık yapmıştır. Adiliye Nezaretinde müdür olmuştur. Hukuk Mahkemesi üyeliğinden sonra Beyoğlu4. Noteri olmuştur. Yaşamının sonuna kadar bu görevinde kalan Mithat Cemal Kuntay, yazın hayatına ilk olarak şiir ile başlamıştır.

İlk şiiri olan Elhamra’yı resimli kitaba yayımlatmış, II. Meşrutiyete kadar farklı dergilerde aruzu ustaca kullandığı ve ulusallığı vurguladığı şiirlerini yayımlamıştır. Mehmet Akif ile tanışması edebi düşüncesi üzerinde etkili olmuştur.

Mithat Cemal Kuntay’ın, Çınaraltı dergisinde yayımladığı şiirlerinde Yahya Kemal Beyatlı’nın etkileri vardır. şiirlerinde ve oyunlarında yalın bir dil kullanmıştır. Üç İstanbul adlı tek romanında II. Meşrutiyeti ve Mütareke yıllarını konu almıştır. Ayrıca edebiyat alanında araştırmalar da yapan yazar bu araştırmalarını Hitabet ve Münazara dersleri ile Hitabet Dersleri kitaplarında bir araya getirmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.