Sıralama seçin
Toplam 22 ürün görüntüleniyor.

Muazzez İlmiye Çığ


Türk Sümerolog, bilim insanı ve tarihçi olan Muazzez İlmiye Çığ, 20 Haziran 1914 yılında Bursa’da doğdu. Kırım Göçmenlerinden olan ailesi ile birlikte 1919 yılında İzmir’de yaşarken, İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edilmesinin ardından güvenli bir yer olan Çorum’a yerleşti.

İlkokula Çorum’da başlayan Muazzez İlmiye Çığ, Bursa’ya taşındıktan sonra Bizim Mektep isimli özel bir okula devam etti. Daha sonra Bursa Kız Muallim Mektebi sınavını kazanmış ve bu okula girmiştir. Babası gibi öğretmenlik yapmak için Eskişehir’e atanan Çığ, orada 4,5 yıl çalıştı.

Muazzez İlmiye Çığ, A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakülesi Hititoloji bölümüne kayıt yaptırmış, burada Nazi Yönetiminden kaçıp gelen Prof. Dr. Hans Gustav Guterbock’tan Hitit Dili ve Kültürü alanda ders almıştır. Sümer ve Akad Dilleri derslerini ise Prof. Dr. Benno Landsberger’den almıştır. 1940 yılında Ankara Üniversitesinden mezun olmuştur.

İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesine Belgeler Arşivi uzmanı olarak atanan Muazzez İlmiye Çığ, müzede 31 yıl görev yaptıktan sonra Arkeoloj alanında 1972 yılında emekliye ayrıldı. Emekliliğinin ardından yurt dışında yaşamaya başladı ve Philadephia Üniversitesi Müziesi Tabletler Bölümü Başkanı Prof. Kramer ile yaptığı araştırma ve çalışmalar sonucunda Sümer Edebiyatına yeni konular kazandırarak eksik olan bilgileri topladı.

Muazzez İlmiye Çığ, Tarih Sümer ile Başlar adlı eserini Türkçeye çevirerek kazandırdıktan sonra eserinin ilgi çektiğini görmesinin ardından çocuklar için Zaman Tüneliyle Sümerlere Yolculuk isimli kitabını kaleme adlı. İlerleyen yaşına rağmen ise yazmayı bırakmadı.

2000 yılında çalışmalarından dolayı İstanbul Üniversitesi kendisine Fahri doktora unvanını verdi. 2007 yılında yazdığı Vatandaşlık Tepkilerim adlı kitabı ile Halkı Kin ve düşmanlığa tahrik etme suçlaması ile yargılanmış ve aklanmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.