Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Nadejda Krupskaya

Nadejda Krupskaya 26 Şubat 1869 yılında dünyaya gelmiştir. Nadejda Krupskaya eski aristokrat bir ailede doğdu. Babası Rus ordusunda teğmendir. Annesi Elizaveta Vasilyavna Tistrova ise şehirde hayatlarını idame ettiren bir Rus Soyunun çocuğuydu. Annesi St. Petersburg Bestujev Yüksek Okulundan mezun olan bir öğretmendir. Nadejda Krupskaya eğitimli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Fakat bir dönem sonra ailesi maddi sıkıntılar çektiği için alt sınıf koşullarında yetişti. Nadejda Krupskaya 1889 yılında Sank Peterburg Bestujev Yüksekokuluna kayıt yaptırdı.

Babasının vefatından sonra Nadejda Krupskaya ve annesi geçimlerini sağlamak için özel dersler vermeye başladı. Nadejda Krupskaya genç yaştan bu yana eğitimle ilgilendiğini dile getirmiştir. Eğitim alanında genellikle Tolstoy’un teorilerine çok önem veriyordu. Bir pedagog olarak öğrencilerinin kişisel gelişimlerine büyük önem veriyordu. Aynı zamanda Nadejda Krupskaya öğretmen ve öğrenci ilişkisinin eğitimdeki önemine dikkat çekmiştir. Nadejda Krupskaya, Tolstoy’un eserlerinden yararlanarak geliştirdiği teorilerin Sovyet eğitim sisteminin yenilenip gelişmesinde büyük katkısı olmuştur.

Okul eğitimini bitirip mezun olduktan sonra politika ve eğitim konularında birçok tartışma ortamında bulundu. Bu tartışma ortamlarında Nadejda Krupskaya Marksist ideolojisiyle ile tanıştı ve bu yoksulluğa karşı daha iyi, adil bir hayat için Marksizm’in gerekliliğini savunmaya başladı. Aynı zamanda Ekim devriminin lideri ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin ile hayatını birleştirmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.