Sıralama seçin
Toplam 112 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4

Namık Kemal

Namık Kemal,  21 Aralık 1840 Tekirdağ doğumludur. Yazar 8 yaşında iken annesini kaybetmiş ve dedesi ile yaşamaya başlamıştır. Dedesi memur olduğundan Anadolu’da ve Rumeli’de şehir şehir gezdiğinden bu yaşam tarzı kendisinin özel eğitim almasını sağlamıştır. Farsça, Parsça ve Fransızca öğrenmiştir. Dedesinin görevden alınmasının üzerine yazar İstanbul’a babasının yanına yerleşmiştir.

Dönemin tanınmış şairlerinin toplantılarına katılarak onlarla tanışan Namık Kemal Bab-ı Ali Tercüme Odasında memuriyet yapmaya başlamıştır. O dönemde Şinasi ile tanışarak Tasvir-i Efkar gazetesini beraber kurdu. Şinasi Paris’e gidince gazeteyi tek başına yönetmek zorunda kalmıştır.

Böylelikle Gazetecilik serüveni de başlamış oldu. Namık Kemal vatan şairi olarak bilinmesinin ardından gazetecilik yönü ile daha fazla tanınmaya başlamıştır. Devlet işlerini, yöneticilerin zulümlerini eleştirmiş bunun sonucunda ise yasak, sürgün, tecrit ve hapis Namık Kemal’in hayatının bir parçası haline gelmiştir. Gazetede sosyal ve eğitim konuları üzerine eleştirilere yazarak yayımlamıştır.

Namık Kemal, Yeni Osmanlılar cemiyetine baskı yönetimi ile mücadele etmek için katılmış, yayımlamış olduğu yazıları ile hükümeti eleştiren yazar bu tutumundan uzaklaşması için Erzurum Vali yardımcısı görevine atanmış ancak bu görevi kabul etmemiştir. Bir süre Paris ve Londra’ya giden yazarımız daha sonra tekrar İstanbul’a dönmüştür. İbret gazetesinin çıkarılmasında katkısı olan yazar bu gazetede de hükümeti zor durumda bırakan yazıla kaleme aldı.

Yazarın kaleme aldığı Vatan Yahut Siliste adlı tiyatro oyunu sergilenirken oyunun etkisinde kalanlar büyük olaylar çıkarttığından, olayların ardından kendisi ve arkadaşları tutuklanarak Kıbrıs Magosa Kalesine hapsedilmişlerdir. V. Murat tahta geçince İstanbul’a tekrar dönen yazarımız Kanuni Esasi’yi hazırlayan kurulda göreve getirildi.

I. Abdülhamit Rus Savaşı’nda Namık Kemal’i Midilli Adasına sürmüş daha sonra buranın sancak yöneticiliğine getirildi. Midilli adasından sonra Sakız adasında sancak yöneticiliğine devam eden yazarımız XIX. yüzyıl Türk şairlerinin en ünlülerinden biri olup 2 Aralık 1888 yılında vefat etmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.